Karolína Peake je místopředsedkyní VV, jejich právní expertkou a předsedá sněmovnímu ústavně právnímu výboru. V souvislosti s očekávaným volebním sjezdem VV se hovořilo o tom, že by mohla v čele strany nahradit Radka Johna, protože získala druhý největší počet nominací uvnitř strany. V pátek oznámila, že na šéfa strany kandidovat vzhledem k počtu nominací kandidovat bude, ale ve volbě podporuje Johna.

Ještě ve čtvrtek byla šéfkou klubu Kočí, ta ale upadla v nemilost kvůli trestnímu oznámení, které podala na ministra dopravy Víta Bártu (VV). Klub VV ji zbavil funkce, členství v klubu, a nakonec i stranické legitimace.

Bude vyloučena i Suchá?

Na jednání poslaneckého klubu VV, který vybíral nové vedení, nedorazila poslankyně Věcí veřejných Jana Suchá. Karlovarská poslankyně se pokládá za rebelku proti své vůli, z poslaneckého klubu po posledních vnitrostranických otřesech vystoupit nechtěla, ale klub jí prý dává najevo, že s ní nepočítá.

Věci veřejné zatím vyloučily tři rebely, nyní se spekuluje o Suché. Ta dříve kritizovala stejně jako Stanislav Huml jednání o vyloučení poslance Jaroslava Škárky bez jeho přítomnosti a obhajoby. Během hektického čtvrtka ji VV nepozvaly na klubovou poradu, kde řešily problémy s šéfkou poslanců Kristýnou Kočí.

V reakci na to Suchá sdělila vedení, že se za hysterických okolností nehodlá zúčastnit ani předem avizovaného rokování ve Sněmovně. Když se pak jednání přesunulo do stranické centrály na Smíchově, zůstala s rebely ve Sněmovně. Novinářům však sdělila, že z klubu odejít nechce. Odjela z Prahy, aby si celou situaci promyslela.

Na pátečním jednání klubu chyběl i Miroslav Petráň, který do Sněmovny přišel nedávno jako náhradník za Štěpánku Fraňkovou. „Jsem ve Francii, vracím se po neděli. Z toho je jasné, že teď nebudu nic komentovat,“ sdělil Právu. Podle informací Práva se zatím spíše řadí k táboru, který sympatizuje se stávajícím vedením.

ČTĚTE TAKÉ:
Bárta šel do politiky, aby získal zakázky pro svou firmu, tvrdí dokumenty
Kočí: Bárta mi najednou dal peníze, nevěděla jsem, co dělat 
V koalici se hovoří o předčasných volbách, Nečas jednal se "zrádkyní" Kočí
ABL sledovala starosty Prahy 1 Hejmu a Dvořáka
Vítka si musejí blondýny zaříznout samy, vzkazuje zdroj od Nečase
Škárka: těch 55 tisíc měsíčně bylo na kancelářské potřeby nebo notáře
Věci veřejné vyloučily Škárku. Slíbil důkazy, že mu Bárta dal peníze
Jsem v šoku, Kočí se pokusila o vnitrostranický puč, řekl John

Tři poslanci vyloučeni

Nejmenší vládní stranou zamávaly vnitrostranické bouře, které rozpoutal někdejší první místopředseda VV Škárka s tvrzením, že dostal od mecenáše Bárty statisícové sumy výměnou za mlčení o souvislostech mezi VV a bezpečnostní agenturou ABL. K němu se posléze přidala i Kočí, která stejně jako Škárka podala trestní oznámení kvůli úplatku. Bárta jí prý minulý týden vložil do desek půl miliónu korun.

Věci veřejné ve čtvrtek vyloučily oba aktéry z klubu a s nimi i Humla, který si stěžoval na Bártovy diktátorské manýry. Huml nedávno čelil trestnímu oznámení, že vypracoval pro soud chybný znalecký posudek. Požádal sice Sněmovnu o vydání k trestnímu řízení, ale poslanci VV mu nevyhověli. Podle Humla byla celá záležitost vykonstruovaná coby výstraha ze strany Bárty.

Bárta veškerá nařčení odmítá, nicméně připustil, že Škárkovi i Kočí peníze na jejich vlastní žádost dal. Podle něj se však jednalo o půjčky. Kočí dokonce měla po Bártovi chtít šestimiliónový úplatek, zaznělo údajně z úst Bárty při utajeném jednání špiček. Podle Johna potřebovala Kočí půl miliónu na kabelky. Poslankyně si ale stojí za tím, že si o peníze neřekla, obálku ani nerozbalila a předala ji rovnou notáři.