Poslanci si v pátek zvolí nového šéfa klubu, který Kočí nahradí.

Poslanecký klub ve čtvrtek večer vyloučil ze svých řad kromě Kočí i poslance Stanislava Humla. Pro Humlovo vyloučení hlasovalo 18 z 19 přítomných zákonodárců strany, pro vyloučení Kočí 17 poslanců. Ani v jednom případě nebyl nikdo proti, jeden, respektive dva poslanci se zdrželi. Rada VV vyzvala vyloučené poslance Jaroslava Škárku, Humla a Kočí, aby se vzdali mandátů, které získali od voličů.

Přesun na Smíchov

Klub jednal v sídle strany v Praze 5. Původně se sešel ve Sněmovně, kam jej svolala jeho předsedkyně Kočí. Hned ale odhlasoval, že jednání bude místo ní řídit John a že se přesune do sídla strany na pražském Smíchově. Odjeli bez Kristýny Kočí, Jaroslava Škárky, Stanislava HumlaJany Suché.

Huml oznámil, že vystupuje z klubu VV, ten ho později stejně vyloučil.

Poslanci Petr Skokan, Kateřina Klasnová, Radek John a Vít Bárta přicházejí na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných.

Poslanci Petr Skokan, Kateřina Klasnová, Radek John a Vít Bárta přicházejí na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

V sídle strany bylo 19 poslanců. Kromě čtveřice, co zůstala ve Sněmovně, chyběl i Miroslav Petráň, který je v zahraničí. Vyzývali sice čtveřici, aby do sídla strany přijela, Kočí i Huml to odmítli. O vyloučení obou poslanců  informoval mluvčí VV Jakub Žižka.

Věci veřejné vystoupily ve čtvrtek večer s prohlášením, že vylučují Kristýnu Kočí.

Věci veřejné vystoupily ve čtvrtek večer s prohlášením, že vylučují Kristýnu Kočí.

FOTO: Jakub Dospiva, ČTK

Klub se rovněž shodl na tom, že bude i nadále podporovat program vládní koalice a stojí za svým předsedou Radkem Johnem a ministry VV.

Kočí vyzvala Bártu k rezignaci

Kočí po odchodu většiny poslanců ve Sněmovně přečetla prohlášení. V něm uvedla, že politika pro ni nikdy nebyla a není byznysem. Potvrdila, že podala trestní oznámení na Víta Bártu ve stejné věci jako Škárka a rovněž fakt, že se ráno sešla s premiérem Nečasem. „Nechci nic zametat pod koberec, proto musíme požadovat odchod Víta Bárty, který čelí obvinění z korupce,“ přečetla Kočí.

Kristýna Kočí vyzvala Bártu, aby rezignoval. Zdroj: ČT 24

Současně vyzvala všechny členy klubu, aby se pokusili udržet hlavní cíle strany, kterými jsou především očištění politiky od korupce. Kočí se omluvila za to, že od začátku týdne nekomunikovala. Prý nechtěla reagovat na očerňující kampaň vůči její osobě. Pozastavila se nad „podivnými praktikami Víta Bárty“, který svolal část poslanců do svého bytu, prý za přítomnosti bezpečnostní agentury ABL.

Podle některých informací byl na jednání šéf agentury ABL a bratr Víta Bárty Matěj.

Poslanci zvolení za Věci veřejné. kteří jsou označováni za rebely: Jana Suchá, Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml jsou označováni za rebely

Poslanci zvolení za Věci veřejné, kteří jsou označováni za rebely. Zleva: Jana Suchá, Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml jsou označováni za rebely

FOTO: Milan Malíček, Právo

Rebelkou proti své vůli

Poslankyně Jana Suchá se prý stala rebelem tak, že se odmítla zúčastnit večerního klubu v soukromých prostorách Bártova bytu a jako rebel se necítí. Dál chce zůstat členkou Věcí veřejných i jejího klubu. „Pokud mě nevyloučí, ráda chci zůstat,“ řekla novinářům.

Ze čtvrtečního  jednání klubu se omluvila, dalšího se chce zúčastnit.

Škárka: Jinam vstupovat nehodlám

Jednání předcházela řada jednání a nejasných informací. Škárka i Kočí tvrdí, že od ministra dopravy dostali peníze za loajalitu. Oba kvůli tomu podali trestní oznámení. Bárta tvrdí, že šlo o půjčky.

Kočí ale řekla, že žádné peníze nepožadovala, a když je dostala, bylo to pro ni překvapení. [celá zpráva]

Podle Jaroslava Škárky jsou materiály, které předali příslušným orgánům, velmi závažné, a je proto nyní na řadě premiér, aby zareagoval. Doufá, že čtvrteční prohlášení Kočí je krokem směrem k očištění strany a k nápravě věcí. „Situace už naprosto překračuje únosné meze,“ prohlásil Škárka. Vyloučený poslanec nehodlá vstoupit do žádného klubu a zůstane ve Sněmovně jako nezařazený.


ČTĚTE TAKÉ:
 V koalici se hovoří o předčasných volbách, Nečas jednal se "zrádkyní" Kočí
ABL sledovala starosty Prahy 1 Hejmu a Dvořáka
Dobeš: Bártovy peníze pro Škárku byly jen půjčka
Vítka si musejí blondýny zaříznout samy, vzkazuje zdroj od Nečase
Škárka: těch 55 tisíc měsíčně bylo na kancelářské potřeby nebo notáře
Peake: Byla bych ráda, kdyby Škárka mandát poslance uvolnil
Škárkovi věřím, říká Huml
Škárka: Dokážu si představit, že budu nezařazený poslanec
Věci veřejné vyloučily Škárku. Slíbil důkazy, že mu Bárta dal peníze
Jsem v šoku, Kočí se pokusila o vnitrostranický puč, řekl John