"Letiště je otevřeno, několik dopravců se ale v průběhu noci rozhodlo své lety kvůli počasí odložit. Toto rozhodnutí je na kapitánovi letadla," řekla ráno Novinkám mluvčí České správy letišť Anna Kováříková s tím, že situace by se měla zlepšit po 8. hodině ráno, kdy se zlepší viditelnost a snad i poleví sněžení.

Neodstartovalo tak například ani jedno letadlo českého národního přepravce. "My jsme museli během noci zrušit hned devět letů, jeden z nich byl pravidelný a osm charterových," uvedla mluvčí Českých aerolinií Marcela Picková. Lety by mohly mít nadále zpoždění. Cestující by si měli u svého dopravce zjistit, jaká je situace.

Na dlouhé fronty se musejí připravit řidiči kamionů mířící k hraničním přechodům v západních Čechách. V Pomezí nad Ohří a Vojtanově na Chebsku přestala německá strana přes noc kvůli sněhové kalamitě nákladní vozy odbavovat. Dnes ráno tam tak stály dlouhé kolony kamionů.

V Praze vykolejily tramvaje

V hlavním městě silničáři bojují s přívalem sněhu bez přestání od úterního večera, nasazeno je všech zhruba sto posypových vozů. Po celém území Prahy se tvoří souvislé kolony pomalu jedoucích vozidel, uvedla Iva Knolová z pražské policie. S mírným zpožděním jezdily ráno tramvaje a autobusy.

Dvě tramvajové soupravy v hlavním městě dokonce vykolejily. U Palmovky vykolejila po osmé ráno tramvaj číslo 24 kvůli závadě na výhybce. Zhruba po půlhodině sice byla zpět na kolejích a odjela, výhybku ale dělníci opravili až po půl desáté, do kdy tramvaje nejezdily Sokolovskou ulicí. Školní tramvaj vykolejila v Hostivaři krátce před 8:30, pravidelné linky končily v zastávce Radošovická. Na původní trasu se vrátily podle mluvčí přibližně po 20 minutách.

Zpoždění měly ráno na mnoha místech metropole i další tramvaje, a to kvůli zamrzlým výhybkám. Musely zastavovat, dokud se je nepodařilo uvést do provozu. Podle Kuchařové byla zpoždění do deseti minut.

Ve středních Čechách neprůjezdné cesty

Navzdory ujišťování silničářů o sjízdnosti silnic jsou některé důležité dopravní tepny Středočeského kraje neprůjezdné. Vina je však podle policistů především na bedrech řidičů, kteří jezdí s letními pneumatikami. Nehody přibývají na dálnici D1. Kolony se dopoledne tvořily na 52. a 75. kilometru.

Podle policistů je doprava zatím nejkomplikovanější na silnici mezi Prahou a Karlovými Vary, kde se kvůli několika uvízlým kamionům tvoří kolony. Tři nákladní vozy uvízly i ve stoupání na 52. kilometru dálnice D1 mezi Prahou a Brnem.

Už navečer bojovali s přívalem sněhu silničáři na západě země. Několikrát byly uzavřeny hraniční přechody Cínovec a Pomezí. Venku máme veškerou techniku," řekl po desáté hodině večer Novinkám dispečer Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. "Komplikují si to řidiči kamiónů sami, jezdí bez zimní výbavy," dodal dispečer. "V celém kraji jsou silnice sjízdné, je na nich ujetá vrstva sněhu. Výjimkou je na Lounsku silnice I/27, která je v úseku Žatec - křižovatka se silnicí I/7 u obce Žiželice uzavřena," sdělil dispečink Novinkám ráno. Důvodem jsou kamióny, které zde uvízly, uvádí ÚAMK. V horských oblastech jsou silnice sjízdné pro kamióny pouze s řetězy. Bez tohoto vybavení policisté, podle sdělení dispečinku, na přechod Cínovec kamióny nepouští.

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné všechny silnice v Plzeňském kraji. Celý region zasáhlo od úterního podvečera do dnešních asi 03:00 husté sněžení, při kterém napadlo místy až 15 centimetrů sněhu. Silničáři pracovali celou noc a průběžně vozovky udržovali. "Teď, když přestalo sněžit, jsme v terénu a provádějí se finální úpravy vozovek," řekl dnes ČTK dispečer plzeňských krajských silničářů.

V Libereckém kraji jsou všechny silnice s opatrností sjízdné. "Na horách napadlo až 20 cm sněhu, všechny silnice jsou ale průjezdné. Samozřejmě by řidiči měli být velmi opatrní," řekla dispečerka místní Správy a údržby silnic.

Na Českomoravské vrchovině od půlnoci přibylo až 15 centimetrů nového sněhu, nejvíce na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsku a Jihlavsku. Všechny komunikace se podle dispečerů zimní služby daří udržovat průjezdné. Prosolená vrstva sněhu však při desetistupňovém mrazu leží i na silnicích prvních tříd a na dálnici D1. Dopravu v kopcích, zejména na Pelhřimovsku, opět komplikují kamiony. Mrzne a nadále padá sníh.

Na Pelhřimovsku jsou největší komplikace ve směru na Jindřichův Hradec. "Jeden kamion bez pořádných pneumatik stačí k tomu, aby se v kopci zacpala celá silnice," rozčiloval se po ránu dispečer správy a údržby silnic Michal Fák.

Vytrvalé sněžení způsobuje od rána komplikace silničářům i řidičům na většině území Zlínského kraje. "Máme v terénu veškerou techniku, cesty však přesto zůstávají bílé, protože sůl zatím neúčinkuje. Navíc i nadále sněží. V takové situaci prostě nelze udržet silnice v perfektním stavu," varoval řidiče ředitel vsetínské správy a údržby silnic Jaromír Kořistka s tím, že silnice jsou sjízdné.

jižních Čechách napadlo až pět centimetrů nového sněhu. I zde jsou ale všechny sledované silnice sjízdné. Ve všech okresech s výjimkou Strakonicka a Prachaticka sněží nebo se vyskytují přeháňky; v okolí Milevska na Písecku, kde padá déšť se sněhem, je nebezpečí tvorby náledí. Teplota se pohybuje od minus dvou do minus šesti stupňů Celsia, je zataženo a vane jihovýchodní vítr do pěti metrů za vteřinu.

Na většině území Moravskoslezského kraje od rána sněží, a na vozovkách tak na mnohých místech leží vrstva čerstvého sněhu. Obdobná situace je i v Olomouckém kraji.

Na vozovky v Královéhradeckém kraji přes noc dopadlo deset centimetrů nového sněhu.  "Na silnicích první a druhé třídy na Hradecku zůstávají dva až čtyři centimetry rozježděného sněhu, který je po chemickém posypu mokrý. Naše vozy pokračují v pluhování," popsal situaci na Hradecku dispečer Tomáš Jílek. Dodal, že silné mrazy, které zpomalují účinek chemického posypu, dnes polevily. "Ráno bylo šest stupňů pod nulou, posyp sice účinkuje o něco pomaleji, ale sníh na vozovkách již začíná tát," řekl Jílek.

Husté sněžení postihlo dnes ráno Pardubický kraj. Zatím napadlo od tří do deseti centimetrů sněhu, ve východních částech kraje stále sněží. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

Meteorologové předpokládají, že ve čtvrtek již budou srážky spíše ojedinělé. V noci by mělo být okolo minus 4 stupňů Celsia, před den -3 až 1 stupeň.