Sám Škárka, který v posledních dnech poukazuje na podivné praktiky strany, se podle svých slov sledování účastnil. "Byl jsem v terénu. Chodil jsem na schůzky s politiky a měl na sobě záznamové zařízení," popisuje. Měl prý za úkol zmapovat jejich prohřešky a korupci a dostat to pak na veřejnost. Odhalili tak prý třeba podvody s prodejem půdních bytů.

"Většinu kauz řídil přímo Vít Bárta. Vždycky jsme se sešli já nebo někdo další z Věcí veřejných a někdo z detektivní divize ABL a koordinovali jsme postup," prozradil listu Škárka, dnes již bývalý člen a místopředseda VV. Jako důkazy má výsledky prověrek, záznamy ze sledování a maily, které se v rámci této skupiny vyměňovaly, i od Bárty.

Škárka si do předloňského roku myslel, že chce Bárta změnit poměry k lepšímu. Pak se ale Věci veřejné začaly rozšiřovat po celé republice a došlo k mnoha odklonům od toho, co byl původní pohled Věcí veřejných, uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:
Dobeš: Bártovy peníze pro Škárku byly jen půjčka
Vítka si musejí blondýny zaříznout samy, vzkazuje zdroj od Nečase
Škárka: těch 55 tisíc měsíčně bylo na kancelářské potřeby nebo notáře
Peake: Byla bych ráda, kdyby Škárka mandát poslance uvolnil
Škárkovi věřím, říká Huml
Škárka: Dokážu si představit, že budu nezařazený poslanec
Věci veřejné vyloučily Škárku. Slíbil důkazy, že mu Bárta dal peníze

Do loňského srpna prý nemohl nic dělat, protože byl vázán bianko směnkou na 10 milionů korun, kterou se stranou podepsal, aby mohl v roce 2006 kandidovat na starostu Prahy 1. "Tuto směnku měl podepsanou i (ministr školství) Josef Dobeš a (Bártova manželka) Kateřina Klasnová," dodal Škárka. Směnka byla podmíněna tím, že pokud by vystoupil ze strany, musel by se vzdát zastupitelského mandátu. Loni skončil Škárkův mandát v Praze 1, platnost směnky byla tedy podle Škárky ukončena.

V závěru rozhovoru Škárka poznamenal, že stranu financoval od začátku Bárta prostřednictvím ABL a pak firmy, které dostávaly od ABL zakázky. "Tyto firmy pak inzerovaly v časopise Pražan, který propagoval lídry Věcí veřejných. Tak se to dělalo do roku 2008. Pak začal být za finance odpovědný dnešní poslanec Radim Vysloužil. Takže co se dělo potom, už nevím. Ale podle mého názoru vstoupili do Věcí veřejných i jiní investoři," uzavřel Škárka.