„Poslanecký klub ČSSD se rozhodl svolat znovu mimořádnou schůzi ke kauze Promopro,“ informoval v úterý na tiskové konferenci po jednání klubu předseda soc. dem. Bohuslav Sobotka. Největší opoziční strana bude chtít na jednání slyšet informace od Vondry, který odpovídal za čerpání peněz v době českého předsednictví EU.

Sobotka doplnil, že by informaci na mimořádné schůzi měl podat i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). A to ke zjištěním, ke kterým v kauze Promorpo došel jeho rezort. „Pokládáme za naprosto nezbytné, aby se tito dva členové vlády k této kauze přímo vyjádřili,“ sdělil šéf ČSSD.

Jestli poslanci zjistí pochybení, budou chtít demisi

Pokud se podezření o plýtvání v době českého předsednictví EU na mimořádné schůzi poslanců potvrdí, ČSSD podle Sobotky navrhne přijetí usnesení s výzvou premiéru Petru Nečasovi (ODS), aby navrhl prezidentu Václavu Klausovi odvolání Vondry z funkce ministra.

ČSSD má velkou šanci, že grilování Vondry skutečně prosadí. Šéf poslanců TOP 09 + STAN Petr Gazdík totiž v neděli deklaroval, že zástupci jeho strany na mimořádné schůzi nebudou přítomni. Dříve to avizoval také Kalousek. [celá zpráva]

Opozice tak může při nižším počtu poslanců v sále prosadit program jednání i přes odpor ODS.

Soc. dem. už jednou mimořádnou schůzi k Vondrově kauze iniciovala, vládní koalice ale převahou 118 hlasů zamítla její program, rokování se tak nekonalo.