"Loni bylo v průměru 11,16 stupně Celsia a teplota tedy nedosáhla nejteplejšího roku, kterým byl rok 2000 s průměrnou roční teplotou 11,93 stupně C, dokonce bylo o dvě desetiny stupně Celsia chladněji než v roce 2002. I tak to byl ale velmi teplý rok a řadíme ho k 15 nejteplejším od zahájení pravidelného měření," řekl Právu v pondělí Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Informoval, že stejná průměrná teplota, jako loni, byla například v roce 1811 a v roce 1868."Nepochybně prožíváme teplejší údobí. Jak to bude ale dál, lze jen těžko odhadnout," řekl Seifert.

Za sto let až o 5 st. víc

Někteří meteorologové ale dodávají, že naše planeta se otepluje. Jan Pretel, vedoucí oddělení změny klimatu ze stejného ústavu soudí, že změna klimatu už postupně nastává. "Je to důsledek, jak přirozeného vývoje, tak činnosti člověka. Oddělovat je od sebe nelze," tvrdí Pretel.

Klimatologové spočítali, že globální teplota povrchu Země se během 20. století zvýšila o 0,6 stupně, což je víc než dost a v tomto století bude oteplení ještě vyšší. Dokonce se zdá, že v historii posledních deseti tisíc let nebude mít obdoby.

"Pokud nebudou urychleně přijata zásadní opatření, pak by se podle výpočtů měl povrch Země do konce 21. století oteplit o 1,4 až 5,8 stupně. Pro střed Evropy se tak obrovský vzestup nepředpokládá, ale v průměru o 2 až 3 stupně u nás bude tepleji než dosud. Stoupne i hladina světových oceánů o dalších 10 až 90 centimetrů," říká doktor Pretel.