Většina ambulantních lékařů a lékárníků v Praze zřejmě zvolila jen symbolickou formu protestu, protože až na výjimky zůstaly lékárny otevřeny a v ordinacích byl téměř běžný provoz. Lékaři byli připraveni ošetřit pacienty, dnes jich ale oproti jiným dnům přišlo méně. Prázdno bylo i v některých lékárnách. "Lidé se asi obávali, že bude zavřeno, ale může to být i dnešním mrazem, lidem se nechce ven," řekl ČTK lékárník z otevřené lékárny na náměstí Jiřího z Poděbrad.

V čekárnách polikliniky v Palackého ulici byli pacienti jako každý jiný den. O ohlášených protestech lékařů spolu nemluvili a sester se nevyptávali, zda se ošetřuje. Plakátky vyvěšeny nikde nebyly.

Ve Zlíně prázdné čekárny

Ve Zlínském kraji ošetřovali pouze akutní případy. Přestože v regionu zůstala zavřena také asi polovina lékáren, pacientů se protest téměř nedotkl, vyplývá z ankety ČTK.

Lidé byli o protestu dobře informováni a řada z nich se s lékaři předem domluvila. Čekárny ambulancí proto byly před polednem téměř prázdné. Akutní případy lékaři i zubaři ošetřovali, takže například na zlínské poliklinice proběhly protesty poklidně.

Nemocnice ale pracovaly normálně. "Zhruba 80 procent ambulancí a lékáren po celé republice bude mít hodinu zavřeno. Akutní pacienty ale lékaři ošetří vždy a lékárníci jim také vydají lék na recept. S ostatními pacienty chceme diskutovat o problémech financování zdravotnictví a jak tuto nedobrou situaci řešit," řekl v pondělí doktor Jiří Pekárek, prezident České stomatologické komory, který je zároveň mluvčím koalice ambulantních specialistů.

Dodal, že pacient nebude poškozen. "Protest je určen jako signál vládě, že je tady ambulantní sektor, který poskytuje péči, a pokud bude dostávat peníze od zdravotních pojišťoven pozdě, tak jako dosud, může být tato péče omezena, což bude mít dopad na zdravotní stav pacientů," řekl Pekárek.

Plakáty v čekárnách

V ordinacích a lékárnách, které se k omezení provozu připojí, bude vyvěšen plakát, který informuje o tom, proč bude od 11 do 12 hodin zavřeno. Protest ale může být třeba i jen čtvrt hodiny. To záleží na lékaři a lékárníkovi.

Pokud však pacient přijde s horečkou nebo nějakým jiným akutním problémem, vždy bude ošetřen. Lékaři totiž v době přerušení provozu musí být na pracovišti nebo zajistit za sebe náhradu a nesmějí odmítnout poskytnutí nutné a neodkladné péče.

"Pokud ale bude někdo chtít vyplnit nějaký formulář, pak to v uvedenou dobu neudělám a budu s ním diskutovat o problémech zdravotnictví," soudí předseda sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.

"Není to stávka. Péči vždycky zajistíme," dodává předseda Sdružení smluvních lékařů Pavel Tautermann. "Lékař posoudí nakolik jsou obtíže akutní. Je to přísně individuální," říká doktor Tautermann. Pekárek k tomu ještě dodává, že nikdo nebude vyhozen z ordinace, protože "pacient má vždy pravdu".

Součková vnímá jejich požadavky

"Vnímám jejich požadavky. Vždyť sama jsem také ambulantní specialista. A všechny čtyři body, které oni požadují, řešíme," řekla Právu v pondělí ministryně zdravotnictví Marie Součková. Dodala, že se již podařilo, aby stát platil víc za své pojištěnce, odkoupil pohledávky od dlužících státních podniků a připraveny jsou další kroky, které by měly omezit provozní náklady zdravotních pojišťoven.

"Tím vším bude víc peněz na úhradu zdravotní péče a dostane se i na ambulantní specialisty a lékárníky," řekla Součková. Protest chápe jako "symbol, aby se nezapomínala ne některou sféru zdravotní péče."

Nabízejí pomoc, nikdo je neslyší

Ambulantní specialisté a lékárníci by se rádi podíleli na reformě zdravotnictví. "Nabízíme svoji pomoc, ale zatím nám nikdo nechce naslouchat," řekl Neugebauer.

V případě, že požadavky ambulantních specialistů vláda nevyslyší, jsou koalice a lékárníci připraveni k rozhodnějším a důraznějším protestům. Ty by vyhlásili v polovině února.

"Počkáme na výsledky jednání vlády, která se má stabilizací zdravotnictví zabývat koncem ledna. Pak se rozhodneme, co dál," řekl Právu Pekárek.

Nemocnice budou pracovat tak jako doposud a žádnou práci nepřeruší. K protestu se bezprostředně nepřipojila ani Česká lékařská komora, ale její prezident David Rath Právu řekl, že plně chápe důvody, které k omezení provozu vedou. "Podporujeme protest, protože je to projev nespokojenosti až zoufalství, které plynou ze současné vážné situace resortu," řekl Rath.