Zeman na mnichovskou konferenci, svolanou organizací Gorbačovovo fórum, dorazil i přesto, že ho trápí zlomený palec a musí chodit o holi. Pro oslavence a hlavního řečníka Gorbačova, kterému bylo 80 let 2. března, si připravil originální dárek, třílitrovou slivovici s příznačným názvem Zemanovka. Vypálena byla v Mutěnicích na jižní Moravě.

Expremiér při předání dárku zapředl s Gorbačovem krátký hovor. Došlo na přátelské přivítání, bývalý sovětský prezident se vyznal, že má moc rád Českou republiku.

Zeman: Takový dárek mu nikdo jiný nedá

Novinářům pak Zeman vysvětlil, proč se rozhodl pro dárek v podobě slivovice. „Především proto, že je to dárek, který nikdo jiný než já nemůže dát. A já mám rád originální dárky,“ uvedl známý milovník pálenky ze švestek.

Miloš Zeman předává Michailu Gorbačovovi dárek

Miloš Zeman věnoval Gorbačovovi slivovici.

FOTO: Jiří Ovčáček, Právo

Zeman také prozradil, proč se Gorbačovových fór zúčastňuje. „V červenci 2002, tedy už po skončení mého funkčního období, přijel do Prahy, aby mě požádal, abych se stal spoluzakladatelem jeho fóra. Nu, a já pokládám za svoji povinnost, když jsem s tím souhlasil, abych se na těchto fórech občas objevoval,“ sdělil.

Na bývalém prezidentovi SSSR Zeman oceňuje energii a aktivitu i ve vysokém věku. „Vážím si toho, že má neutuchající politickou energii a aktivitu i v 80 letech, a že mu z tohoto hlediska může závidět i mnohem mladší politik,“ soudí expremiér.

Na londýnskou oslavu se expremiér nechystá

Zeman také prozradil, že od Gorbačova obdržel pozvánku na velkou oslavu narozenin v Londýně v Royal Albert Hall. Na ni se ale expremiér nechystá. „Vzhledem k tomu, že mám zlomený palec na noze, tak už dvě zahraniční cesty v tak krátkém intervalu nemohu absolvovat,“ uvedl expremiér. 

Účastníci mezinárodní bezpečnostní konference v Mnichově, mezi kterými jsou například bývalý britský ministr zahraničních věcí David Owen nebo rumunský exprezident Ion Iliescu, diskutovali ve středu dopoledne o situaci v Libyi. Konference pokračuje i ve čtvrtek, kdy na ní promluví Zeman na téma, jak se může Evropa dostat z ekonomické krize.