Není to jen výsledek mimořádně nízkých úroků u spotřebitelských úvěrů, snadné dostupnosti půjček či růstu platů. Je to nákupní polibek na rozloučenou se starou Evropou a současně reakce na celoroční působení stran národních obav a špatných zpráv - totiž ODS a KSČM. Obchodníci tak mohou za svoji současnou prosperitu poděkovat politikům. I když nikdo nikdy moc neví, co nový rok přinese, letos je tahle nejistota umocněna. Protože se z moci úřední staneme v květnu členy Evropské unie. Co to bude prakticky znamenat pro každého z nás, nevíme. Pouze jistě víme, že dopad tohoto kroku - kladný či záporný - dosáhne na každého, utéci či vyvléci se nelze.

I když ODS bude proti takové interpretaci protestovat, (vždyť jen upozorňují na reálná rizika), podle masivní mediální masáže této strany nám vstup do EU ale nic dobrého nepřinese. I občan, který se na vstup do Unie těší, má v duši přirozenou pochybnost, co když to bude průšvih. Tu mu celý loňský rok umocňovala společnost s. r. o. Zahradil a spol. svoji euroskepsí. Těžký kalibr útoků na vládu a reformu veřejných financí, který tato strana současně v loňském roce pořádně rozpálila, také nesl plody.

Reforma veřejných financí podle šéfa poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého je pouhé zdražování, rabování a šacování občanských kapes. I podle ostatních politiků ODS nás čekají jen pochmurné chvíle drahoty a neodvratného krachu. Ve kterém nám nos pod vodou navíc podrží stejně rabující a šacující socialistická Evropská unie. A to ještě nevíme, zda si budeme moci podle norem EU zazpívat veřejně českou či moravskou písničku nad sklenkou kdysi tuzemského rumu, nyní pouze oficiálně povoleného tuzemáku.

Když se přidá z druhé strany stejně ponurý tón politiků KSČM, podle kterých je reforma asociální a jen přivede do chudoby a na úřady práce další tisíce, co tisíce, desetitisíce a statisíce lidí, je výsledek nabíledni. I pro realisticky uvažující lidi musí být navíc podnětem k zamyšlení také odhady budoucího vývoje ekonomických analytiků, kteří neskrývají svoji obrovskou radost nad tím, že období nízkých cen a růstu platů letos definitivně skončilo. Ceny alkoholu, cigaret, telefonování, služeb atd. navíc skutečně porostou ze zákona. Mzdy se zvýší maximálně o pět procent.

Zatím ale na nákupy máme, ceny jsou stále nízké. Občané se prostě chovají racionálně podle rad politiků a svého selského rozumu. V rámci svých možností reagují na nejistoty po svém. Nakupují, zajišťují sebe i své blízké. Navíc ještě je skutečně možné se předzásobit alkoholem, cigaretami nebo dalším zbožím. Tedy i reálně ušetřit. Nákupní horečka, navíc podložená masivní výhodnou nabídkou a příznivými podmínkami, je prostě realitou.

Nikomu letošní nákupní boom neuškodí. Spíše prospěje. Společně jsme si dokázali, že jsme celonárodně schopní rychle zareagovat na měnící se ekonomické podmínky. Rok vstupu do EU přežijeme v novém nábytku, mikrovlnných troubách a svetrech. Předzásobení občané snáze překonají možné cenové dobrodružství po vstupu do Unie. Stoupne hrubý domácí produkt, ekonomika posílí. Nenaplněné, často záměrně vyvolané obavy a strachy mohou v průběhu roku spíše než ODS pomoci vládním stranám.

PRÁVO 5. ledna 2004