Vydatné sněžení od ranních hodin skrývalo silnice pod bílým příkrovem. Například po čtvrté hodině ranní bylo na silnicích v Praze bílo. Podobný obrázek se nabízel obyvatelům většiny měst v Čechách. Po vydatném nočním sněžení se na vozovkách metropole držely místy až dva centimetry sněhu. Do ulic na odklízení sněhu vyrazila veškerá technika silničářů. Na dálnicích z Prahy ve směru na Brno, Hradec Králové a Plzeň je rozbředlá vrstva sněhu po chemickém ošetření. Teploty se pohybují od -3 do -6 stupňů Celsia.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu padá sníh na většině území Čech a na jižní Moravě. Oblačnost by se měla protrhávat během dne. "Všechny sledované silnice a dálnice na území České republiky jsou dnes ráno sjízdné," informovalo ČTK Ředitelství silnic a dálnic ČR. Z oblasti Prachaticka jsou hlášeny mlhy, podobně jako na 40. až 95. kilometru dálnice D1.

Sněhovou nadílku přivítaly především dětí, které si tak zimních radovánek mohou užít i ve městech a ne jen na horách. Například pražská obora Hvězda se za krátko zaplnila běžkaři. Zasněžených kopců si užívaly i děti na pražském Břevnově.

Provoz letiště Ruzyně obnoven

Husté sněžení zapříčinilo uzavření pražského letiště Ruzyně. Letiště nepřijímalo od třetí hodiny ráno. "Intenzivní úklidové práce by měly umožnit obnovení provozu po 8:00," informovala Novinky mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková. "Po dohodě s řízením letového provozu a meteorology jsme se rozhodli letiště z bezpečnostních důvodů uzavřít krátce po třetí hodině ranní," uvedla mluvčí. Kalamitní štáb rozhodl o obnovení provozu v 8:30. "Rozmrazovací kapalina byla rozstříkána v dostatečném množství a její zásoby jsou v odpovídajícím množství," uvedla mluvčí.

Sněhová kalamita byla podle Kovaříkové taková, že i přes odklízení sněhu do osmé hodiny vzletová a přistávací dráha 0624 neodpovídala bezpečnostním požadavkům. "Dráha je po odklizení mokrá a na některých místech namrzá," řekla mluvčí. Letadla, která tak v ranních hodinách směřovala do Prahy, tak muselo řízení letového provozu odklánět na jiná letiště. Několik letů z Prahy musely zrušit i České aerolinie.

Řidiči pozor: na silnicích rozbředlý sníh

I přes ujišťování dispečerů krajských správ údržby silnic o nasazení veškeré techniky, si řidiči na mnoha místech stěžují na neošetřené silnice. "Cesta z Hostivic do Prahy mi trvala přes hodinu a nepotkal jsem ani jeden sypací vůz," sdělil telefonicky Novinkám jeden z nespokojených řidičů. Hostivice jsou od centra Prahy vzdáleny zhruba 17 kilometrů ve směru na Karlovy Vary a za příznivých podmínek tak cesta trvá necelou půl hodinu.

:. ANKETA
Myslíte si, že silničáři dnes zvládají úklid silnic? Hlasujte v anketě na konci článku.

"Od půlnoci jsme na silnicích. Nyní je na výjezdu všech 56 sypačů. Na silnicích první třídy je po posypu rozbředlý sníh," informoval Novinky krátce po páté hodině Jiří Škapa ze Správy a údržby silnic (SÚS) Kutné Hory. Podobná situace je podle něj i v Poděbradech, Nymburku, Kolíně a Říčanech.

V Ústeckém kraji svádí silničáři se sněhem nerovný boj. Jak uvedl pracovník SÚS pro Český rozhlas, pročištěné silnice okamžitě zapadnou novým sněhem. Silničáři jsou podle něj v akci od ranních hodin, ale husté sněžení jejich práci komplikuje.

Kamión zablokoval tah na Chomutov

Situace je podobná i na Rakovnicku. "Padá sníh, průběžně provádíme prohrnování. Pro normální auta se zimním obutím by neměl být problém ve sjízdnosti. Platí však zvýšená opatrnost," řekl Novinkám Jindřích Chrz z SÚS Rakovník. V Karlovarském kraji jsou podle informací krajské SÚS všechny vozovky sjízdné. "Silnice jsou po chemickém ošetření bez problémů sjízdné," řekl Jan Vostál. U obce Stráž nad Ohří zablokoval kamión hlavní silniční tah mezi Ostrovem a Chomutovem. "Několik řidičů s pomocí traktoru kamión odstavili ze silnice, která je tak po půl hodině opět průjezdná," informovala před desátou hodinou mluvčí karlovarské policie  Zdeňka Papežová.

Na silnicích první třídy Jihočeského kraje je podle informací Správy a údržby silnic místy až osmicentimetrová vrstva sněhu. Průběžně se silnice daří čistit. V okresech Prachatice a Tábor jsou silnice po chemickém ošetření pokryté rozbředlým sněhem. Na ostatních je 5 cm uježděného sněhu. Teploty se pohybují od -2 do -8 stupňů Celsia. SÚS proto řidičům doporučuje zvýšenou opatrnost.