Velvyslanci členských zemí NATO budou o účasti aliance v operaci jednat dnes odpoledne. Podle předběžných informací je pravděpodobné, že se NATO do akcí zapojí.

"Já bych byl velice rád, kdyby celá akce proběhla v rámci, ale i pod dozorem NATO," řekl Schwarzenberg. Český postoj zdůvodnil tím, že by "jednotlivé, byť veliké" členské země neměly jednat úplně nezávisle od svých spojenců.

Ministr zahraničí nepředpokládá, že by NATO oslovilo Českou republiku, aby se k vojenské operaci v Libyi zapojila. "Nemáme námořní síly a naše letadla nejsou dělána na tyto akce," vysvětlil Schwarzenberg.

Připustil nicméně možnost poskytnout NATO protichemickou jednotku, pokud o to spojenci požádají. "Prozatím to ale nepředpokládám," dodal ministr.

Ministr zopakoval, že bojová operace v Libyi má řadu rizik a situace v zemi je značně nepřehledná. Doufá prý, že země, které se v Libyi chtějí angažovat, mají více informací než ČR. Postoj Ruska a Číny, které začínající vzdušné útoky na Libyi kritizují, ačkoliv nevetovali rezoluci OSN, která to umožňuje, označil Schwarzenberg za pokrytecký.