Jak vidíte stav ve Fukušimě po druhé explozi? Jak k ní vůbec mohlo dojít?

Podle vysvětlení, které máme z Japonska a o kterém si myslím, že je racionální, je to dáno tím, že tamní reaktory byly nějakou dobu bez chlazení. Když se k nim pak znovu podařilo přivést vodu, na krátkou dobu byly palivové články touto chladicí vodou pokryty. Vyvinul se přitom vodík. Když ho odtlakovávali, došlo k výbuchu.

Lze z hlediska bezpečnosti srovnat Fukušimu s Temelínem?

Jsou srovnatelné. U nás máme tlakovodní reaktor, Fukušima I má reaktor varný, jeden ze dvou nejstarších v Japonsku. Ale bezpečnost není jen otázkou zařízení, roli hraje i projekt, technologie, personál. Dá se říci, že všechny současné provozované reaktory jsou na velmi srovnatelné úrovni. Samozřejmě – jeden je v některých parametrech lepší, jiný zase v jiných. Ale obecně jsou všechny na stejné úrovni.

V čem je rozdíl mezi reaktory v Černobylu a ve Fukušimě?

Japonské reaktory využívají jako chladivo i jako moderátor vodu, kdežto v Černobylu sloužil jako moderátor grafit. V tom je první zásadní rozdíl. Když z reaktoru ve Fukušimě voda uteče, jaderná reakce se zastaví. To v reaktoru černobylského typu moderace probíhá pořád dál, voda nevoda. Druhým důvodem, proč měl Černobyl tak velké následky, byl dlouhotrvající požár hořlavého grafitu, zatímco ve Fukušimě nemá co hořet. A ještě jeden dost podstatný rozdíl – Japonci mají kolem reaktoru dvě ochranné obálky, Černobyl neměl žádnou.

Nemusíme se tedy v Japonsku obávat nejhoršího? Třeba že dojde k totální explozi reaktoru a šíření radioaktivního mraku?

Oni dělají všechno, aby reaktory udržovali zalité vodou. Protože už neměli jinou možnost, používají k tomu vodu z moře, což znamená, že si to zařízení z větší části pro další případný provoz zničí. K nějakému rozprášení aktivní zóny, jak se to stalo v Černobylu... – já si prostě nedovedu představit, jakým mechanismem by k tomu mělo dojít.

Shrnu: opakování černobylského scénáře tedy není podle vás reálné?

To určitě ne.

Může nynější havárie v Japonsku ovlivnit celosvětovou budoucnost jaderné energetiky?

Moc možností nemáme a debaty to jistě rozvíří, ale je strašně brzo. Nemám křišťálovou kouli, abych to dokázala odhadnout. Ještě ani nedokážeme s rozumnou pravděpodobností říci, jak to v Japonsku vlastně dopadne. Když se tamní situace nebude horšit, pak se podle mého potvrdí, že i takhle extrémní situace lze zvládnout. Zatím je to technicky nepříjemné, ale k vážnému ohrožení okolí nedošlo. Pokud to Japonci nezvládnou – a oni mají na to, aby to zvládli – a situace se tam zhorší, tak to jistě bude důvod pro řadu otázek, zda má tahle technologie vůbec nárok na to, aby byla zvažována jako součást energetického mixu.