Kladenská nemocnice se má dočkat nové neobvyklé dominanty. Komín bývalé kotelny, která je již prázdná a neslouží svému účelu, by se měl přestavět na rozhlednu. Součástí parkoviště má být i prostor, kde bude možné pořádat výstavy.

„Nyní se budeme všichni tvářit, že to parkoviště, které tam má stát, je pro turisty. My se obáváme toho, až se něco takového stane, že se Evropská unie vzpamatuje a bude chtít, aby ty peníze byly vráceny, protože to s turistickým ruchem nemá nic společného," vyjádřil ve čtvrtek své obavy lídr opozice Bendl.

Pravidla Bruselu stanovují, že z fondů určených pro rozvoj cestovního ruchu lze postavit parkoviště pouze v případě, že je v blízkosti nějaká turistická atrakce. Přestavba zchátralého komína na vyhlídku pro turisty se tak podle dřívějšího vyjádření hejtmana Davida Ratha (ČSSD) ukazuje jako jediná cesta, jak zajistit finance na vybudování parkoviště a nepřijít o alokované evropské zdroje.

Hejtmanství v minulosti jednalo s Bruselem o převedení peněz z fondu podpory cestovního ruchu do jiných oblastí, zejména do školství, zdravotnictví a rozvoje infrastruktury měst, což se podle Ratha částečně podařilo. Přesto ale ještě v tomto fondu zůstala část peněz, s jejichž převedením evropští úředníci nesouhlasili. Kraj je hodlá použít například na opravu buštěhradského zámku.