„Policie se musí zprostit experimentů, které ztěžují dostupnost služby,“ řekl k tomu minulý týden Lessy na poradě se všemi krajskými policejními řediteli, jejíž zápis má Právo k dispozici.

Zároveň uvedl, že nejpozději od začátku července musí všechny služebny zůstat otevřené nonstop a nebudou se tak v noci a o víkendech slučovat do jednoho centrálního pracoviště.
Tzv. zákaznický způsob vedení policejní služby, tedy větší vstřícnost k občanům, označil Lessy při svém nástupu do čela policie jako jednu ze svých priorit.

Lidé mají mít k policii důvěru

Některá města už od jednoho centrálního pracoviště upustila bez ohledu na aktuální rozhodnutí policejního prezidenta. Systém zavírání služeben na noc a o víkendech se neosvědčil např. v Plzni, kde s ním začali loni v červenci, ale po šesti měsících ho tamní policejní vedení zase zrušilo.

„Neosvědčilo se to. Policie byla hůře dostupná pro občany, zvedly se i náklady za pohonné hmoty, protože policisté museli za oznamovateli vyjíždět,“ řekl plzeňský policejní ředitel Pavel Krákora.

A právě důsledné oznamování trestné činnosti je podle Lessyho klíčové, občané mají podle něj mít k policii důvěru. „Při zjištění stížností na nepřijetí oznámení v teritoriu musí být přístup příslušného funkcionáře naprosto nekompromisní,“ konstatoval v této souvislosti na poradě Lessy.