„Pan ministr financí Kalousek je proslulý eskamotér a je třeba se mít před ním na pozoru. Vzpomeňme si na to, jak nám říkal, že nám sníží naše platy o deset procent a ono to bylo 21 procent," řekl důrazně v Senátu Dryml.

Na to reagoval senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), kterému se nelíbilo, že podobné projevy snižují důstojnost horní komory v očích občanů. „Nechci být samozřejmě vůbec osobní vůči nikomu z vás, ale přece jenom některým ministrům se dá věřit méně, některým vůbec," uvedl nejprve Čunek a připomněl senátorům, že jejich úkolem je dané zákony důkladně číst.

 

A jak mohly být zdaněny jinak než daní ze závislé činnosti, tedy včetně pojistného? Měl jsem snad náhrady danit jako příležitostný sběr borůvek?Miroslav Kalousek

 

Právě v oblasti snižování vlastních platů by podle Čunka neměli senátoři zpochybňovat své postupy, jelikož se pak občan bude ptát, jak mohou senátoři spolehlivě schvalovat zákony v jeho neprospěch, když si nespočítali ani vlastní výplatu.

Kalousek se diví

„Takže bych vás všechny poprosil, abychom si nestěžovali na to, že nečteme, že neumíme zákon propočítat a znát jeho důsledky, protože pak skutečně a dohromady vypadáme popravdě před veřejností jako idioti," uzavřel senátor.

Z omylu pak ještě vyvedl Drymla sám Kalousek, který se jednání horní komory zúčastnil coby předkladatel novely o České národní bance. „Dámy a pánové, platy klesly ústavním činitelům o pět a čtyři procenta, tedy ani ne o deset, ani ne o 21 procent, ale o devět procent. To, k čemu došlo, byl fakt, že byly náhrady - nikoliv platy - zdaněny. A jak mohly být zdaněny jinak než daní ze závislé činnosti, tedy včetně pojistného? Měl jsem snad náhrady danit jako příležitostný sběr borůvek?" doplnil s nadsázkou Kalousek.

Svědčí snad taková diskuze o dřině?

Kolem důvěryhodnosti a prestiže Senátu se pak točila i další debata. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) například vyzval svého kolegu Jaromíra Štětinu (TOP 09), aby při svých vystoupeních v České televizi „mluvil pokud možno za sebe“. „A když říká, že jsou někteří senátoři, kteří nepracují, tak ať řekne, kteří. Víte, že Senát má o jedno procento větší důvěryhodnost než Sněmovna, a tyto výroky mu samozřejmě škodí," řekl Kubera.

Štětina se bránil, že v pořadu Hyde Park byl zavalen „řadou vulgárních, velmi plebejských a hloupých dotazů, kterým musel čelit“. Podle svých slov pověst Senátu hájil a vysvětloval, k čemu je dobrý. „Myslím, že výrok, který jsem přednesl, který přesně zněl, že se nepředřu v Senátu, ten odpovídal celému znění tohoto programu (schůze)," odpověděl Štětina.