„Na jejich místo nebyl přijat nový lékař, tak se celý akt jeví jako porušení memoranda ministerstva zdravotnictví s Lékařským odborovým klubem. Navíc oba chirurgové mají vypsanou víkendovou službu, přičemž už jejich přesčasové hodiny v tomto roce překračují zákonem povolených 150 hodin,“ upozornil Právo zdroj z institutu.

Matia je shodou okolností jedním z pracovníků, který hrál roli v podzimní aféře IKEM. Chirurg Miloš Adamec, který loni v červnu oslavil tisící úspěšnou transplantaci, tehdy uvedl, že se jeho protikandidát v konkurzu na místo přednosty Kliniky transplantační chirurgie dopustil plagiátorství.

Adamec: Šlo o plagiát

Podle Adamce Jiří Froněk opsal práci o transplantacích střeva na potkanech od dvou mladých pracovníků IKEM – Baláže a právě Matii. Získal tedy vědecký titul PhD. v Olomouci v roce 2005 na základě plagiátu, uvedl Adamec.

„Ta práce je opravdu opsaná. Toto je můj graf,“ ukázal tehdy na graf ve Froňkově práci Matia s tím, že výsledky jeho práce si Froněk přivlastnil.

„Dnes je evidentní, že můj protikandidát nesplňuje vysoké odborné a pedagogické požadavky na pozici přednosty transplantační chirurgie IKEM. A navíc má podle tuzemských a zahraničních posudků spornou vědeckou minulost,“ sdělil Právu v prosinci Adamec.

Později zopakoval: „V současné době máme posudek z České lékařské komory. Svědčí o tom, že práce Froňka je plagiát. Posudek prošel hlasováním na představenstvu komory. To dopadlo šestnáct k nule se závěrem, že dr. Froněk si přivlastnil článek kolegy Baláže.“