Posuzované novely pocházejí z pera vládního kabinetu, Prahy a sociální demokracie.

"Dovedu si představit variantu, jaká je vlastně v těch obrovských centrech, jako je Las Vegas, kde máte jednu ulici, kde to ještě nejde a pak je blok ulic, kde to jde a pak je zase ulice, kde to nejde," popsal Svoboda.

Vnímal by to jako velmi správnou úpravu, protože pak by do "herní oblasti" vstupoval jen ten, kdo tam úmyslně chce, a nebyla by to náhodná příležitost, která se nabízí kdekoli. "Je to velmi obtížné, ale mně by se to velmi líbilo," dodal. Konkrétní lokalitu však jmenovat nechtěl.

Pražský návrh novely loterijního zákona předpokládá, že obec by nové druhy hracích přístrojů, videoloterní terminály, směla povolovat jako dosavadní klasické výherní hrací automaty. Rozhodovala by, zda a kde budou. Stejným směrem jdou i ostatní dvě předlohy.

Poslanci se chtějí zaměřit na vládní předlohu

Výbor se rozhodl, že za základ projednávání vezme jen jeden návrh, a to ten vládní. Pro primátora Svobodu je vládní předloha přijatelná. "Ta naše varianta je jen snaha o to, aby ten zákon co nejrychleji upravil situaci, která je až děsivá," řekl. Jen za dva roky se podle něj zvýšil počet videoloterních terminálů desetinásobně.

Primátor Svoboda ujistil, že Hlavní město Praha by nové videoloterní terminály rozhodně nepovolovalo. V místech, kde jsou nyní a která považuje město za riziková, například v blízkosti škol, by je chtělo zrušit. Připustil dokonce, že město by riskovalo i případné arbitráže. Je přesvědčen, že provozovatelé loterií by měli být vůči městu vstřícní, protože jinak by se jim to nemuselo vyplatit v dalším období. Například by nemuseli získat nové povolení k provozování hazardu.