Předsedové Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP) a Odborového svazu hasičů (OSH) Milan Štěpánek a Zdeněk Oberreiter podobné úvahy označili za předčasné. Oberreiter ale podporu případné akce nevyloučil. NOSP, OSH a UBS petici spustí 15. února.

Podle Plechatého lze očekávat, že bude mít velký ohlas. "Peticí chceme poukázat na to, jaké škody Radek John v roli ministra vnitra napáchal," řekl Oberreiter.

"Pokud se ta petice mine účinkem a bude s ní zameteno, potom uvidíme, jestli se k nám přidají i ostatní odbory, ať už jsou to hasiči nebo Nezávislý odborový svaz policie, ale my rozhodně budeme kontaktovat lékaře, respektive jejich právníky, a začneme uvažovat o tom, že uskutečníme něco podobného, jako měli lékaři," řekl Plechatý.

Debata na Facebooku není jednotná

Podmínil to i podporou ze strany příslušníků bezpečnostních složek. Na sociální síti Facebook již proto na toto téma zahájil debatu. Reakce jsou různé. "Potom, co mi dnes na účet přišla výplata a zjistil jsem, že jsem se dostal na úroveň asi před sedmi lety, tuto akci plně podporuji! Když nebude výpověď hromadná, tak ji dám stejně," uvedl jeden z přispěvatelů.

"Nereálné, jsme nejednotní," namítl jiný. Podle Štěpánka jsou podobné úvahy předčasné, když petice ještě ani nebyla spuštěna.

"Vedení ministerstva vnitra má už od začátku snahu, aby policistů bylo co nejméně, aby jich co nejvíc odešlo, ať už samo nebo nuceně, tudíž proč jim v tom vycházet vstříc, zatím," uvedl šéf NOSP.

Podle něho by to v současnosti bylo spíš kontraproduktivní. "Proto jsme zvolili radši tuto cestu - aby odešel spíš jeden než jiní," dodal.

O výpovědích rozhodne odborový svaz

Úvahy o rozjetí akce podobné té lékařské označil za předčasné i Oberreiter, případnou podporu podávání výpovědí ale nevyloučil. Rozhodnout by musel odborový svaz.

"V tuto chvíli nedokážu říct, jak budeme pokračovat (v případě neúspěchu petice za odvolání Johna), nicméně pokračovat to nějak musí. Protože když se nenalijí do hasičského záchranného sboru nějaké peníze, pro příští rok dejme tomu 800 milionů, tak hasičský záchranný sbor zkolabuje. Je to v důsledku to samé, jako kdyby zkolabovala péče lékařská," uvedl Oberreiter.

Odbory již řadu měsíců kritizují úsporná opatření vnitra, John podle nich nedokázal zajistit dostatek peněz na mzdy a provoz. John se již dříve bránil tím, že je prvním ministrem, který se musí vypořádat s citelně seškrtaným rozpočtem a musí dělat nepopulární kroky.

Hasiči mají až o 18,5 procenta nižší plat než loni

Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory ale namítají, že kvůli škrtání různých příplatků je propad vyšší. Oberreiter nedávno uvedl, že kvůli snížení příplatků mají hasiči na mzdách o 13,5 až 18,5 procenta méně než loni.

Nelíbí se mu ani to, že ušetřené peníze z neobsazených zhruba 300 míst plánuje generální ředitelství hasičského sboru převést na provoz. Například na ministerstvu vnitra se ale podle něho podobně ušetřené peníze rozdělily na odměny.

"To je nerovný přístup a staví to hasiče do role občanů druhého řádu. A proti tomu my budeme muset něco udělat. Já nevylučuji, že přistoupíme třeba později k něčemu, co naznačoval Miloš Plechatý," řekl k tomu Oberreiter.

V rámci akce Děkujeme, odcházíme dalo výpověď na 3800 nemocničních lékařů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se v pátek s jejich zástupci shodl na přípravě dohody, která by mohla zabránit hrozícímu odchodu. Trvá zatím spor, o kolik by se měl lékařům zvýšit plat. Odbory žádají 8000 až 12 000 korun měsíčně, ministerstvo nabízí 5000 až 8000.