Trestní oznámení se týká organizátora hromadných výpovědí. „Každý může podat výpověď. Pokud ale na jednom místě odejde 3 800 pracovníků, tak to způsobí někde poruchu. A jestliže vyhrožuje, že nebude-li mu vyplacena určitá částka, způsobí nějakou újmu, tak to je vydírání jak z příručky. Rukojmími jsou navíc nevinní lidé,“ zdůraznil Kubíček.

Podle něj se trestní oznámení nevztahuje na jednotlivé lékaře, kteří se rozhodli k protestu přidat, nýbrž jen na koordinátora.

Není to přitom první trestní oznámení, které v souvislosti s protestem padlo, jedním už se policie zabývá od minulého týdne.

Martin Engel se k nim zatím nevyjádřil. Pouze prezident české lékařské komory Milan Kubek, jehož instituce protest podporuje, k tomu poznamenal: „Trestní oznámení mě nepřekvapuje, už tatínek říkal, že všechno má své meze, kromě hlouposti, závisti a nenávisti.“

Doplnil k tomu, že trestní oznámení může ve svobodné zemi podat každý. „Ostatně je to zadarmo, což nahrává nejrůznějším maniakům,“ řekl a dodal, že nevolnictví bylo zrušeno před 200 lety, takže výpověď může podat každý, kdo není s podmínkami své práce spokojen. S tím jsou ovšem s Kubíčkem zajedno.