Informují o tom deníky Hospodářské noviny (HN) a Mf Dnes. "Chceme, aby trýznitelé, kteří byli aktivními funkcionáři KSČ, členové Státní bezpečnosti a další byli potrestáni za to, že činili příkoří druhým. Řešíme způsob, jak je finančně potrestat. Může to být třeba doživotní srážková daň," uvedl předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Peníze by podle něj šly do fondu, odkud by je čerpali účastníci protikomunistického odboje, píše MfD. Kdo bude mít na peníze nárok, by měla posuzovat komise odborníků.

Je velmi pravděpodobné, že pokud koalice zákon prosadí, napadne ho někdo u Ústavního soudu. Musí být proto pečlivě připravený. Pracovní skupina koaličních poslanců má nyní najít řešení, jež bude právně nezpochybnitelné a technicky průchodné, uvedly HN.

V sousedním Polsku, jímž se čeští politici nechali inspirovat, byl podobný zákon vlády Donalda Tuska napaden u Ústavního soudu. Na ten se obrátila skupina levicových poslanců, kterým připadalo "postižení" zhruba 40 000 bývalých policistů a estébáků nespravedlivé. Polský soud však loni rozhodl, že zkrácení důchodů politických policistů režimu bylo oprávněné.