Livia Klausová, která převzala záštitu nad letošním již 57. ročníkem memoriálu legendárního pražského otužilce, zlatníka Alfréda Nikodéma, vyhověla laickému společenství katolické církve Komunita Sant´Egidio. To  pořádá vánoční slavnosti pro opuštěné lidi ve světě déle než dvě desetiletí, v Česku už šest let,  dnes poprvé na Pražském hradě.

Hostitelka přiznala, že to nebyl její nápad, ale velmi ráda se ho ujala. "Lidé z komunity mi poslali dopis. Nebyli jediní, kteří chtěli oslavit Vánoce na Hradě, ale líbilo se mi, že dokážou oslovit nejrůznější lidi, kteří jsou většinou na okraji společnosti - staré lidi, kteří nemají rodinu, cizince, kteří u nás žádají o azyl, zdravotně handicapované i bezdomovce," řekla Livie Klausová, když přivítala na sto padesát hostů u prostřených stolů v Rothmayerově sále.

"Všichni, kteří tu dnes s námi jsou, přišli na osobní pozvání některého z našich členů. Jsou to naši přátelé, s kterými se vídáme po celý rok," uvedla za pořádající společenství Kristina Koldinská. Jen v Praze má komunita kolem dvaceti členů, kteří pravidelně navštěvují obyvatele domovů důchodců, anebo vaří pro bezdomovce. "Nechápeme to jako sociální práci, je to skutečné přátelství v duchu evangelia. Proto také pořádáme vánoční slavnosti. V tyto dny by nikdo neměl být sám," dodala.

Pro mnohé z hostů byl dnešní oběd první vánoční oslavou. První dáma slavila už potřetí: "Poprvé to bylo poslední adventní neděli s celou rodinou, kdy se nás sešlo osmadvacet. Podruhé na Štědrý večer s manželem a nyní, do třetice, s vámi." Členové komunity si vzápětí s hosty připili šampaňským a poté servírovali polévku s játrovými knedlíčky, pečenou husu anebo svíčkovou na smetaně. Mezi zákusky nechybělo vánoční cukroví.