Brandová se s údajně úspěšným studiem na plzeňských právech neváhala pochlubit na stránkách ODS před podzimními komunálními volbami. Přitom už o rok dříve zjistili reportéři České televize, že její rigorózní práce z roku 2003, jejímž vedoucím byl docent Milan Kindl, je plagiát opsaný mimo jiné ze serveru maturita.cz. Brandová tehdy uvedla, že práci neopsala.

„Žádný dopis nedorazil,“ řekla v pátek Právu Brandová. Na otázku, zda si myslí, že studovala řádně, odpověděla: „Já se vám k tomu nebudu vyjadřovat.“

Starosta zmíněné pražské čtvrti Ivan Kabický (ODS) sdělil, že vedení místní radnice i ODS zaujme nějaké stanovisko, až pokud se celá věc skutečně potvrdí. „Každá taková kauza samozřejmě stranu poškozuje, museli bychom reagovat,“ uvedl starosta. „Tu reportáž jsem viděl, ale přišla mi hodně divná, podle mne ale obsahovala řadu nepravd,“ doplnil Kabický.

Opatrný byl i Martin Zástěra (TOP 09), zástupce starosty a člen sportovní komise rady, v jejímž čele je právě Brandová. „Vím, že už cosi o této kauze proběhlo, ale dokud to nebude na sto procent, tak to nechci nijak komentovat,“ poznamenal Zástěra.

První kvarteto

Univerzita zatím odeslala celkem čtyři oznámení o zrušení diplomu - jedno 7. ledna, zbývající v posledních dnech. První dopis byl podle zjištění Práva pravděpodobně adresovaný Ladislavu Cirhanovi, který plzeňská práva absolvoval v roce 2005 po pouhých 2,5 letech.

„Tento dopis se ale vrátil jako nedoručitelný,“ upozornil Průša. „Budeme konzultovat s právníky, jak můžeme postupovat dál,“ doplnil rektor. Škola se kvůli zjišťování adres už obrátila na ministerstvo vnitra - to však v tomto případě nebylo schopné pomoci.

Termín s otazníky

Průša potvrdil, že nestihne odeslat všechna oznámení do konce února, tedy do konce svého funkčního období. „Kdy se celou tuto záležitost podaří dořešit, nevím,“ podotkl Průša. Agendu bude muset převzít jeho nástupkyně na postu rektora Ilona Mauritzová.

O titul by mělo přijít celkem zhruba dvacet absolventů, kteří zcela flagrantním způsobem porušovali studijní povinnosti, například extrémně krátkou dobou studia, a zároveň prokazatelně věděli, že titul získali neoprávněně.