„Příště to přijdeme vyházet vidlemi, tohle je nehorázná arogance,“ volal jeden ze starostů, když levicoví zastupitelé rozpustili svým hlasováním jednání ještě než mohlo začít. „Chtěli jsme se bavit o tom, co rušit a co ne, návrh kraje na rušení spojů nemá žádnou koncepci,“ kritizoval Miroslav Lid z Neratovic.

„Pro nás bude rušení dost velký problém, protože by se zrušilo 36 ze 46 spojů. Ani tak nejde o lidi, kteří dojíždějí do práce, ti někteří jezdí auty, ale hlavně o děti, které jezdí do škol a taky o starší lidi, kteří jezdí především k lékaři a auta nemají nebo už neřídí,“ uvedla starostka Kel u Mělníka Alice Semiánová.

Hejtman David Rath (ČSSD) zopakoval, že se spoje musí rušit kvůli vládním škrtům. To pravice odmítá s tím, že kdyby kraj nedával 100 milionů na žákovské jízdné zdarma, nemusel by spoje rušit. Mnohé spoje se zruší už od 1.února.

„Nemají mezi nimi být takové spoje, které jsou vytížení a výdělečné a rozhodně ne ty, které zajišťují dopravu dětí do škol. Pokud se takové zruší, pak na to musí starostové upozornit a během dalšího měsíce to můžeme změnit,“ uvedl Rath.

Takový postup ale starostové považují za nekoncepční. „Je to jeden velký chaos, kraj se na to vůbec nepřipravil, tohle se mělo v klidu projednat s obcemi a dopravci,“ namítal starosta Vlašimi Luděk Jeništa (STAN).