Premiér Petr Nečas tvrdí, že odpovědnost za zakázku pro firmu Promopro, která dosáhla 766 miliónů korun, nese někdejší vedoucí Úřadu vlády ČR Jan Novák. Ten ale říká, že vše bylo v kompetenci místopředsedy vlády Alexandra Vondry a jeho lidí. Co k tomuto sporu můžete sdělit jako tehdejší předseda vlády?

Za přípravu předsednictví plně odpovídal pověřený člen vlády, tedy místopředseda vlády Vondra. Jeho útvar byl odpovědný i za přípravu smluv a vyjednávání s dodavateli. Vedoucí Úřadu vlády formálně podepisoval některé smlouvy, tyto však připravil a odůvodnil útvar vedený Alexandrem Vondrou.

Video

O rezignaci neuvažuji ani v koutku mysli, řekl Vondra

Čtěte také:
Vondra: Nic špatného jsem neudělal, někdo se mě snaží uvařit
Kalousek požaduje po Vondrovi omluvu pro své analytiky

Je nehorázné, aby byl z případných problémů viněn bývalý vedoucí Úřadu vlády. Stejně tak nebyl chválen za nic, co se při předsednictví povedlo. Absolutně odmítám Vondrova slova, že nevěděl o smluvních vztazích a smlouvách. Jeho odpovědností bylo řádně je připravit. Stalo se zvláštním zvykem této vlády neříkat pravdu a pak se jakoby formálně omlouvat. Pevně věřím, že tento případ bude dotažen do konce.

Byl jste v době předsednictví o takové zakázce podrobněji zpraven nebo se vše dělo jen v rámci Vondrova úseku?

Vládní výbor pro evropské záležitosti byl pravidelně o výdajích na předsednictví informován a opakovaně jsme apelovali na Alexandra Vondru, aby tyto výdaje redukoval. Navyšované výdaje se mi už tehdy zdály přemrštěné. Konkrétní zakázky byly v jeho kompetenci.

Setkal jste se někdy v minulosti s informacemi o nějakém vztahu Vondry k majitelům společnosti Promopro?

Nesetkal.