Prvním českým ombudsmanem je Otakar Motejl, dlouholetý předseda Nejvyššího soudu a exministr spravedlnosti v Zemanově vládě.

Ombudsman však má i své skalní odpůrce. Mezi nejhlasitější patří zakladatel ODS a současný prezident Václav Klaus. Motejlův úřad označil za "dobrou trafiku pro někoho." A hned byl oheň na střeše. Motejl chtěl vysvětlení a Klaus začal svá vyjádření zmírňovat.

Poslancům jsme tedy prostřednictvím mailu položili jednoduchou otázku: Ombudsman již funguje tři roky a vyřizuje tisíce stížností občanů. Pokud by se o jeho zavedení hlasovalo nyní, byl byste pro?

Hlasování se zúčastnilo 67 poslanců. Pro se vyslovilo 36 poslanců, proti bylo 27 poslanců a 4 se hlasování zdrželi.

Hlasujte i vy v anketě na konci článku.

Největšími odpůrci stále zůstávají poslanci ODS, proti ombudsmanovi brojili již před třemi lety. Nyní by ho podpořil jen jeden poslanec za ODS. Naopak největší zastánce má ombudsman v řadách ČSSD (všichni pro) a KSČM (jen 3 proti).

V následujících tabulkách si můžete prohlednout výsledky hlasování, najít si poslance za svůj kraj a zjistit, jak hlasoval. Nebo také nehlasoval.

 

Poslanecký klub ČSSD
jméno volební kraj odpověď
Vlastimil Aubrecht Ústecký neodpověděl/a
Jarmila Boháčková Středočeský neodpověděl/a
Robin Böhnisch Královéhradecký neodpověděl/a
Petra Buzková Praha neodpověděl/a
Vladimír Čada Plzeňský neodpověděl/a
Karel Černý Vysočina ANO
Anna Čurdová Středočeský ANO
Pavel Dostál Olomoucký neodpověděl/a
Milan Ekert Plzeňský neodpověděl/a
Milada Emmerová Plzeňský neodpověděl/a
Stanislav Gross Středočeský neodpověděl/a
Michal Hašek Jihomoravský neodpověděl/a
Josef Hojdar Ústecký neodpověděl/a
Pavel Hönig Olomoucký neodpověděl/a
Petr Ibl Praha neodpověděl/a
Zdeněk Jičínský Vysočina neodpověděl/a
Miloslav Kala Jihomoravský neodpověděl/a
Miroslav Kapoun Olomoucký neodpověděl/a
Jan Kavan Praha ANO
Robert Kopecký Ústecký neodpověděl/a
Zdeněk Koudelka Jihomoravský neodpověděl/a
Michal Kraus Liberecký neodpověděl/a
Jaroslav Krákora Ústecký neodpověděl/a
Stanislav Křeček Praha ANO
Jozef Kubinyi Moravskoslezský neodpověděl/a
Jitka Kupčová Jihočeský neodpověděl/a
Miloš Kužvart Středočeský neodpověděl/a
Petr Lachnit Moravskoslezský neodpověděl/a
Vladimír Laštůvka Ústecký neodpověděl/a
Antonín Macháček Moravskoslezský neodpověděl/a
Radko Martínek Pardubický ANO
Miloš Melčák Zlínský neodpověděl/a
Alfréd Michalík Moravskoslezský neodpověděl/a
Josef Mikuta Karlovarský neodpověděl/a
Jan Mládek Jihočeský neodpověděl/a
Oldřich Němec Liberecký ANO
Eva Nováková Praha ANO
Hana Orgoníková Královéhradecký neodpověděl/a
Jaroslav Palas Moravskoslezský neodpověděl/a
Petr Rafaj Moravskoslezský neodpověděl/a
Libor Rouček Středočeský neodpověděl/a
Josef Řihák Středočeský neodpověděl/a
Antonín Seďa Zlínský ANO
Jaromír Schling Vysočina neodpověděl/a
Ladislav Skopal Jihomoravský neodpověděl/a
Josef Smýkal Zlínský neodpověděl/a
Evžen Snítilý Královéhradecký neodpověděl/a
Bohuslav Sobotka Jihomoravský neodpověděl/a
František Strnad Jihomoravský ANO
Miroslav Svoboda Praha neodpověděl/a
Antonín Sýkora Moravskoslezský neodpověděl/a
Hana Šedivá Moravskoslezský ANO
Iva Šedivá Královéhradecký neodpověděl/a
Zdeněk Škromach Jihomoravský ANO
Vladimír Špidla Jihočeský neodpověděl/a
Karel Šplíchal Praha neodpověděl/a
Petr Šulák Zlínský neodpověděl/a
Miloš Titz Pardubický neodpověděl/a
Rudolf Tomíček Karlovarský neodpověděl/a
Jiří Třešňák Středočeský neodpověděl/a
Radim Turek Moravskoslezský neodpověděl/a
Milan Urban Středočeský neodpověděl/a
Jiří Václavek Jihomoravský neodpověděl/a
Miroslav Váňa Pardubický neodpověděl/a
Miloslav Vlček Olomoucký neodpověděl/a
Jitka Vojtilová Liberecký ANO
Václav Votava Plzeňský neodpověděl/a
Lubomír Zaorálek Moravskoslezský neodpověděl/a
Eduard Zeman Jihočeský neodpověděl/a
Petr Zgarba Vysočina neodpověděl/a

 

Poslanecký klub ODS
jméno volební kraj odpověď
Walter Bartoš Jihomoravský neodpověděl/a
Miroslav Beneš Jihočeský NE
Jiří Bílý Plzeňský neodpověděl/a
Josef Bíža Ústecký NE
Petr Bratský Praha ANO
Milan Cabrnoch Středočeský NE
Michal Doktor Jihočeský NE
Vladimír Doležal Praha NE
Kateřina Dostálová Olomoucký neodpověděl/a
Tomáš Dub Praha NE
Eva Dundáčková Středočeský NE
Hynek Fajmon Středočeský neodpověděl/a
Tomáš Hasil Liberecký neodpověděl/a
Zdeňka Horníková Královéhradecký NE
Pavel Hrnčíř Moravskoslezský NE
Radim Chytka Moravskoslezský neodpověděl/a
Libor Ježek Liberecký neodpověděl/a
Tomáš Kladívko Praha neodpověděl/a
Jan Klas Středočeský neodpověděl/a
Martin Kocourek Praha neodpověděl/a
Miroslav Krajíček Moravskoslezský neodpověděl/a
Petr Krill Olomoucký neodpověděl/a
Miloslav Kučera Královéhradecký neodpověděl/a
Ivan Langer Olomoucký neodpověděl/a
Helena Mallotová Praha neodpověděl/a
Václav Mencl Jihomoravský NE
Václav Nájemník Pardubický neodpověděl/a
Petr Nečas Zlínský neodpověděl/a
Veronika Nedvědová Pardubický neodpověděl/a
Miroslava Němcová Vysočina NE
Zbyněk Novotný Praha NE
Miroslav Ouzký Ústecký NE
Jiří Papež Plzeňský NE
Miloš Patera Karlovarský neodpověděl/a
Jiří Patočka Královéhradecký neodpověděl/a
Alena Páralová Pardubický neodpověděl/a
Miroslav Pátek Ústecký neodpověděl/a
Jaroslav Pešán Vysočina NE
Jaroslav Plachý Zlínský NE
Petr Pleva Jihomoravský neodpověděl/a
Jiří Pospíšil Plzeňský neodpověděl/a
Aleš Rozehnal Praha neodpověděl/a
Martin Říman Moravskoslezský neodpověděl/a
Karel Sehoř Moravskoslezský NE
Pavel Suchánek Jihomoravský NE
Lubomír Suk Karlovarský neodpověděl/a
David Šeich Jihomoravský NE
Lucie Talmanová Praha NE
Tomáš Teplík Středočeský neodpověděl/a
Vlastimil Tlustý Středočeský neodpověděl/a
Eduard Vávra Jihomoravský NE
Jan Vidím Středočeský neodpověděl/a
Oldřich Vojíř Ústecký NE
Jan Zahradil Praha neodpověděl/a
Tom Zajíček Jihočeský neodpověděl/a
Bohuslav Záruba Zlínský NE
Jaroslav Zvěřina Jihočeský NE

 

Poslanecký klub KSČM
jméno volební kraj odpověď
Vlastislav Antolák Zlínský neodpověděl/a
Marta Bayerová Jihomoravský neodpověděl/a
František Beneš Praha NE
Milan Bičík Vysočina ANO
Petr Braný Jihočeský neodpověděl/a
Ludmila Brynychová Liberecký ANO
Ladislav Býček Jihomoravský neodpověděl/a
Květoslava Čelišová Ústecký ANO
Alexander Černý Olomoucký neodpověděl/a
Vlastimil Dlab Královéhradecký NE
Jiří Dolejš Praha ANO
Václav Exner Praha ANO
Jiřina Fialová Středočeský ANO
Vojtěch Filip Jihočeský neodpověděl/a
Václav Frank Středočeský neodpověděl/a
Jaroslav Gongol Moravskoslezský neodpověděl/a
Miroslav Grebeníček Jihomoravský neodpověděl/a
Stanislav Grospič Středočeský neodpověděl/a
Jitka Gruntová Pardubický ANO
Pavel Hojda Karlovarský neodpověděl/a
Jaromír Kohlíček Ústecký ANO
Kateřina Konečná Moravskoslezský neodpověděl/a
Vladimír Koníček Zlínský ANO
Pavel Kováčik Vysočina ANO
Ivana Levá Plzeňský ANO
Josef Mandík Pardubický neodpověděl/a
Soňa Marková Královéhradecký neodpověděl/a
Zdeněk Maršíček Ústecký neodpověděl/a
Jiří Maštálka Plzeňský neodpověděl/a
Ladislav Mlčák Olomoucký ZDRŽEL SE
Miroslav Opálka Moravskoslezský ZDRŽEL SE
Miloslav Ransdorf Středočeský ANO
Svatomír Recman Moravskoslezský neodpověděl/a
Zuzka Rujbrová Jihomoravský neodpověděl/a
Marie Rusová Vysočina neodpověděl/a
Josef Šenfeld Ústecký NE
Ladislav Urban Plzeňský neodpověděl/a
Miroslava Vlčková Olomoucký neodpověděl/a
Miloslava Vostrá Středočeský ANO
Karel Vymětal Moravskoslezský ANO
Antonín Zralý Jihomoravský neodpověděl/a

 

Poslanecký klub KDU - ČSL
jméno volební kraj odpověď
Libor Ambrozek Jihomoravský ANO
Jan Grůza Jihomoravský neodpověděl/a
Jiří Hanuš Královéhradecký neodpověděl/a
Vilém Holáň Moravskoslezský neodpověděl/a
Ludvík Hovorka Zlínský neodpověděl/a
Josef Janeček Středočeský neodpověděl/a
Miroslav Kalousek Jihočeský neodpověděl/a
Jiří Karas Vysočina ZDRŽEL SE
Jan Kasal Vysočina neodpověděl/a
Tomáš Kvapil Olomoucký neodpověděl/a
Jaroslav Lobkowicz Plzeňský neodpověděl/a
Vlasta Parkanová Středočeský neodpověděl/a
Vladimír Říha Praha ANO
Pavel Severa Pardubický neodpověděl/a
Cyril Svoboda Královéhradecký ANO
Jan Škopík Zlínský neodpověděl/a
Michaela Šojdrová Zlínský ANO
Ladislav Šustr Jihomoravský ZDRŽEL SE
Jaromír Talíř Jihočeský ANO
Josef Vícha Moravskoslezský ANO
Ivo Vykydal Olomoucký neodpověděl/a

 

Poslanecký klub US - DEU
jméno volební kraj odpověď
Marian Bielesz Moravskoslezský neodpověděl/a
Taťána Fischerová Praha ANO
Svatopluk Karásek Praha ANO
Karel Kühnl Ústecký neodpověděl/a
Pavel Němec Středočeský neodpověděl/a
Vlastimil Ostrý Jihomoravský neodpověděl/a
František Pelc Liberecký neodpověděl/a
Pavel Svoboda Praha ANO
Robert Vokáč Pardubický neodpověděl/a
Tomáš Vrbík Praha neodpověděl/a

 

Nezařazení poslanci
jméno volební kraj odpověď
Petr Kott Liberecký neodpověděl/a