Co říkáte na všechny ty politické tahanice, které celý proces výběru nového policejního prezidenta provázely?

Mě to samotného velmi zarmoutilo, že kvůli obsazování pozice policejního prezidenta, což není žádná politická funkce, politici těmi diskusemi policii vnitřně oslabili. Myslím si, že policie si to nezasloužila.

Zvažoval jste v průběhu výběrového řízení, že z něj kvůli tomu vycouváte?

Já jsem bojovník, a když už jsem do toho šel, tak v průběhu boje bych asi velmi nerad utíkal. Uvidíme v následujících dnech, jestli se mi podaří uskutečnit své vize a dostát svému závazku, který jsem si v reakci na tyto diskuse dal, tedy aby veškerá politika skutečně končila u ministra vnitra.

Když se to nepodaří, tak odejdete?

Nejsem žádný lovec funkcí, takže pokud se nebude dařit naplňovat to, co jsem slíbil kolegům, tak z té funkce samozřejmě odejdu.

Berete kritická vyjádření premiéra na adresu výběrového řízení jako oslabení své vlastní pozice?

Já bych toto opravdu nerad komentoval. S panem premiérem jsme měli poměrně rozsáhlý rozhovor a v žádné části toho rozhovoru jsem neměl pocit, že by nějak zpochybňoval moje odborné a kvalifikační předpoklady pro tuto funkci.

Váš předchůdce v čele policie při nástupu do funkce oznámil, že svůj mandát vnímá jako časově omezený na pět let. Vy jdete do funkce na dobu neurčitou, nebo si pro ni také dáváte podobný limit?

V tomto se svým předchůdcem naprosto souhlasím. Myslím si, že pak je to hodně o stereotypech a opravdu mám za to, že těch pět let je nejzazší doba, kdy člověk může ještě efektivně řídit policii.

Budete se snažit posadit časově omezený mandát policejního prezidenta i přímo do zákona?

Já si myslím, že úprava našeho služebního zákona není teď na pořadu dne. Ale pokud by si policejní prezident chtěl zachovat kredit, tak by měl tuto zásadu ctít.