Pravdou je, že Dienstbier je jednou z velmi zvažovaných variant. O kandidatuře se ale jedná i s dalšími uchazeči, kdy se skloňuje třeba jméno prvního náměstka kladenského primátora Zdeňka Syblíka (ČSSD).

„Probíhají konzultace s lidmi, kteří by připadali v úvahu,“ řekl v úterý Dolejš na dotaz Práva. „Ano, on je v tom v okruhu osobností,“ doplnil k Dienstbierovi. Středočeská ČSSD podle něj chce vybírat z více kandidátů. Osobně Dolejš podporuje Dienstbiera pro jeho zásadový postoj při sestavování koalice v Praze. Dienstbier byl proti koalici ČSSD s ODS.

Nic není definitivní, tvrdí Dienstbier

Dienstbier na dotaz Práva uvedl, že byl zatím kontaktován jen neformálně. „V případě, že bude nabídka podána oficiálně, budu to velmi vážně zvažovat,“ řekl a upozornil, že ještě v tuto chvíli není nic definitivní.

Jasno bude až příští týden na jednání krajského výkonného výboru. „Příští čtvrtek padne rozhodnutí, proběhne volba kandidáta,“ sdělil Dolejš. Kandidáta pak o den později musí na mimořádném jednání v Lidovém domě posvětit širší vedení ČSSD, předsednictvo.

To se sejde už tento pátek na řádném jednání. Dolejš si od rokování slibuje, že na něm zazní tipy na možné kandidáty. Na schůzi by také měl být určen volební manažer, stát se jím má poslanec Jan Hamáček. Ten už má v této pozici zkušenost z úspěšných podzimních voleb do Senátu.