Po jedné hodině odpoledne stoupl odtok z Hracholuské přehrady už na 130 kubíků za sekundu, což je více, než v srpnu 2002 – tehdy řekou Mží pod nádrží protékala pětiletá voda.  Vzestup ale už není tak strmý jako v dopoledních hodinách.

„Odtok z hráze bude kulminovat v podvečer, zřejmě na hodnotě jako jsme předpokládali, tedy na zhruba 150 kubících,“ řekl Právu plzeňský dispečer Povodí Vltavy Karel Zelenka. Do Plzně by měla dorazit hlavní povodňová vlna po půlnoci.

Přehrada Hracholusky nestačí vodu z Mže pojímat.

Přehrada Hracholusky nestačí vodu z Mže pojímat.

FOTO: Ivan Blažek, Právo

„Toky nad přehradou klesají, občasné srážky pokles sice brzdí, ale hladiny se už nezvyšují,“ sdělil Zelenka. Kromě zatopených zahrad podle něj není zatím nikde situace příliš vážná.

Bezpečnostním přelivem hracholuské přehrady ráno odtékalo sto kubíků vody za sekundu.

Bezpečnostním přelivem hracholuské přehrady ráno odtékalo sto kubíků vody za sekundu.

FOTO: Ivan Blažek, Právo

Voda je zatím rozlitá především po polích a loukách, ohrožuje zahrady a chatové osady. V Křimicích na okraji Plzně byly preventivně evakuovány dvě starší rodiny, dalších deset rodin v domcích u vody zatím zůstává. „Domy jsou obehnány hradbou z pytlů s pískem, pokud ale voda ještě vystoupí, nebudou nic platné,“ podotkl křimický starosta Petr Otásek (SNK).

Zatopená silnička v plzeňských Radčicích

Zatopená silnička v plzeňských Radčicích

FOTO: Ivan Blažek, Právo

Na třetím povodňovém stupni je kromě Mže - tam ještě stále platí stav ohrožení ve Stříbře nad přehradou - také Úterský potok a na dvou místech Střela. I tyto toky však pomalu klesají. Berounka je na druhém stupni, nepatrně stoupá v Plzni, naopak klesá v Liblíně. V Karlovarském kraji nadále platí třetí stupeň pro Ohři v Karlových Varech – ty nyní stagnuje na 322 centimetrech, to je o 13 centimetrů méně než při noční kulminaci.

Rozbouřená Mže doráží na domky v Bděněvsi u Plzně.

Rozbouřená Mže doráží na domky v Bděněvsi u Plzně.

FOTO: Ivan Blažek, Právo

Ohře a Bílina se vylévají

Labe v Ústí se dostalo na 670 centimetrů, předpokládaná kulminace by měla nastat v neděli.

Ohře a Bílina se rozlily do polí a osad. Bílinou protéká desetiletá voda. Na Ohři v Lounech už padl historický rekord, řeka stoupla až na 557 centimetrů.

V Karlovarském kraji je třetí povodňový stupeň na Ohři. V Karlových Varech řeka dosáhla svého maxima ve dvě ráno, kdy byla na 335 centimetrech, to značí více než desetiletou vodu. Pak mírně opadla a nyní stagnuje.

Aktuální povodňová situace

FOTO: Český hydrometeorologický ústav

 

Na druhý stupeň povodňové aktivity se v sobotu dostane Vltava v Praze. Podle dispečerů povodí se průtok v Chuchli dostane až na tisíc kubíku, běžně se přitom pohybuje kolem 120 kubíků.

Stoupají i řeky na Moravě

Na moravských tocích by situace neměla být nijak dramatická. Řeky by výše než na druhý stupeň vystoupat neměly.

Kvůli tajícímu sněhu v Jeseníkách se zvedl tok Moravy v Moravičanech. Vodohospodáři tam ráno vyhlásili druhý stupeň. Voda však podle nich už dál stoupat nebude. Pohotovost, tedy první povodňový stupeň, platí také v Lupěné na Moravské Sázavě.

Odtávající sníh zvedl i hladinu Dyje v Podhradí, platí tam druhý stupeň a ani tady by už voda dál stoupat neměla.

"Voda stoupla během noci, druhý stupeň jsme vyhlašovali v 05:00. V současné době však již hladina kulminuje a očekáváme pokles," uvedla dispečerka Povodí Moravy. Podotkla, že během soboty by nikde nemělo výrazně pršet.