Podle děčínského soc. dem. Jaroslava Foldyny nemá za sebou Benda dobré výsledky ve všech typech voleb. „Mediální aféry spojené s jeho osobou přitěžují v pohledu na ČSSD v Ústeckém kraji,“ řekl v úterý Foldyna Právu. Benda navíc podle něj není modelem levicového politika.

Bártův výrok, že Benda společně s Patrikem Oulickým z ODS panují na krajském Ředitelství silnic a dálnic, je dalším motivem pro rozhodnutí. „To je střípek z těch všech afér, které už se objevily,“ míní Foldyna a dodal:  „Je potřeba, aby se kraj očistil. Budu podporovat změnu na té funkci“.

Také Paroubek podal trestní oznámení

Pokud jde o obvinění vyslovené Bártou, v odvetě podal Benda na ministra trestní oznámení pro pomluvu. Stejný krok v úterý oznámil i bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek.

"Pan ministr lže a útočí proti kmotru mé dcery, a to nechutně, nevybíravě a bez důkazů," konstatoval Paroubek

Podle informací Práva se už hovoří o možném Bendově nástupci. Šanci stát se novým šéfem krajské ČSSD má lídr stranické buňky v Ústí nad Labem Arno Fišera. Ten patří k Bendovým dlouhodobým odpůrcům. Fišera vstup do klání nevylučuje. „Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na konferenci,“ poznamenal.

S Bendou přijede pomoci i Valtr Komárek

Na sobotní rokování, které rozhodne o Bendově osudu, se na základě pozvánky chystá vicepremiér první polistopadové vlády a doyen ČSSD Valtr Komárek. Ten je přitom v poslední době terčem nevybíravých slovních útoků Bendova souputníka Paroubka.

Prezident Václav Klaus vyznamenal čestnou plaketou ekonoma Valtra Komárka.

Valtra Komárka vyznamenal před časem i prezident Václav Klaus.

FOTO: Petr Horník, Právo

Komárek by se přitom mohl stát na březnovém sjezdu ČSSD čestným předsedou strany. Podle místopředsedy soc. dem. Zdeňka Škromacha se už pro vyslovili delegáti jihočeské konference a mezi oranžovými vniká širší konsenzus.

„Samozřejmě to podpořím,“ řekl Škromach Právu na dotaz, zda se vysloví pro Komárka.