Koalice se má k tomu sejít do 15. ledna příštího roku. Právu to řekla po čtvrtečním večerním zasedání koaliční komise ministryně zdravotnictví Marie Součková. "Některé poplatky by mohly být zavedeny od července příštího roku, jiné od roku 2005," řekla ministryně.

Poslanci však dalšími poplatky ve zdravotnictví nejsou příliš nadšeni. Dokazuje to nedávné Poslanecké hlasování Novinek, ve kterém další poplatky těsnou většinou hlasů zamítli.

Koaliční komise se rovněž dohodla, že peníze, které vyberou zaměstnanecké pojišťovny navíc proti plánu, budou muset dát nemocnicím a platit tak za lůžka stejně jako Všeobecná zdravotní pojišťovna. Zatím platily méně. Naopak VZP peníze vybrané nad plán může dát na úhradu dluhů, aby zkrátila zpoždění v platbách, a to i ambulancím.

Komise zároveň rozhodla, že zdravotní pojišťovny nebudou smět v příštím roce nasmlouvávat nová zdravotnická zařízení. Znamená to, že by žádné nemělo přibýt a zakonzervuje se tak současný stav. Ministryně si od všech opatření slibuje stabilizaci zdravotnictví.

Protesty v lednu budou

Přispět k tomu mají i peníze, které už byly schváleny dříve a které kraje dostávají pro nemocnice, které převzaly od státu s šestimiliardovým dluhem. Do konce roku kraje na tyto dluhy dostanou od státu 2,7 miliardy a dalších 700 miliónů v příštím roce. Zdravotní pojišťovny obdrží tři miliardy. I to by mělo přispět ke stabilizaci zdravotnictví, stejně tak jako vybudování odděleného finančního fondu, ze kterého budou placeni ambulantní specialisté.

Právě ti spolu s lékárníky ale nejsou s postupem stabilizace zdravotnictví spokojeni a již vyhlásili na 6. ledna od 11 do 12 hodin protestní zastavení práce proti tomu, že vláda neřeší problémy ambulantní sféry a lékárníků.