„Je to již tradiční setkání, nicméně v netradičním složení. Já jsem si zvyknul už čtyři roky na dvojici Vlček-Sobotka v Poslanecké sněmovně a v Senátu. Tady se nám to obměnilo a dokonce jsem pochopil, že se prohodily i politické strany. Dříve to bylo úplně obráceně,“ poukázal Klaus před obědem.

V minulém volebním období byl v čele Sněmovny sociální demokrat Miloslav Vlček, zatímco Senátu kraloval občanský demokrat Přemysl Sobotka. „Je to nová sestava, nicméně všichni máme zkušenosti z parlamentní práce, pan prezident stál čtyři roky v čele dolní komory parlamentu,“ poznamenala Němcová. „Svým způsobem jsem se na něj těšil,“ podotkl k pracovnímu obědu s prezidentem Štěch.

Štěch ví, kde má klíč od klenotů

Klaus využil setkání, aby předal šéfům horní i dolní komory pozvánku na setkání rady pro zajištění péče o katedrálu svatého Víta. „V květnu loňského roku jsme uzavřeli dohodu o katedrále. A výsledkem toho také byl vznik institutu zvaného Rada katedrály, což jsou klíčníci, oněch sedm osobností, které mají klíč od našich klenotů,“ vysvětlil prezident.

Doplnil, že příští týden v úterý se uskuteční první setkání tohoto seskupení s následným přesunem směrem ke korunovačním klenotům. „Takže prosím vás, klíč s sebou,“ vyzval Klaus šéfku Sněmovny i předsedu Senátu.

Štěch k tomu poznamenal, že když se o akci týkající se katedrály dozvěděl, pomyslel si, že to bude asi prověrka, zda ví, kde klíč má a kde je uložen. Poukázal na to, že jeden jeho kolega, kterého nechtěl jmenovat, nemohl klíč dohledat. To ale není Štěchův případ. „Mohu informovat, že klíč je správně uložen, že je k dispozici, a že rád přijdu,“ prozradil předseda Senátu.

Dohodu o společné správě katedrály sv. Víta podepsali loni v květnu prezident Klaus a pražský arcibiskup Dominik Duka. Na základě dohody se o svatostánek starají stát i církev společně. Duka s Klausem se také dohodli právě na vytvoření rady pro zajištění péče o katedrálu.

Členy jsou držitelé klíčů nutných k vyzvednutí korunovačních klenotů. Jde o prezidenta, arcibiskupa, pražského primátora, šéfy horní a dolní komory parlamentu, premiéra a probošta Metropolitní kapituly u sv. Víta.

Klaus přesvědčil Štěcha, že žádná dohoda na Hradě nevznikla

Nejvyšší ústavní činitelé probírali při společném obědě zejména pracovní záležitosti. Němcová například s Klausem probrala změny jednacího řádu Sněmovny, které sice mají prodloužit legislativní proces, ale také ho „zprůhlednit a pročistit“. Podle Němcové Klaus s navrhovanými změnami souhlasil.

Dalším tématem oběda byla komunikace mezi jednotlivými úřady Hradu a parlamentu, Štěch také s hlavou státu probíral zahraniční reprezentaci. Prezidenta se rovněž ptal, jak je to s onou dohodou uzavřenou na Hradě mezi koaličními partnery před hlasováním o nedůvěře vládě, jejíž existenci Klaus v pondělí radikálně popřel.

„Pan prezident mě ujistil, že žádná dohoda není,“ řekl Štěch s tím, že prezidentův obrat si vysvětluje tím, že byla uzavřena dohoda týkající se rezignace policejního prezidenta Oldřicha Martinů, ale žádná další už uzavřena nebyla, dostalo se Štěchovi vysvětlení, s nímž se plně spokojil.

K obědu se podával pstruh. Němcová výběr dietního pokrmu ocenila vzhledem proběhnuvším svátkům, které jsou spojeny se zvýšeným přísunem laskomin.