„Ten, kdo zatajuje věci, tak mu nevěřím, že chce bojovat s korupcí,“ řekl na úterní tiskové konferenci TI Václav Láska.

Představitelé protikorupční organizace jsou přesvědčeni, že podobné blamáži, jaká se odehrála v kauze Drobil, by zčásti mohla zabránit nová pravidla pro financování politických stran. Jednou z cest zvyšování transparentnosti by měl být audit stran nezávisle jmenovaným auditorem.

„Zároveň navrhujeme, aby strany měly povinnost zřídit a vést tzv. transparentní účty, kde jsou vidět veškeré pohyby peněz,“ uvedl Ondráčka. Zvážit by se podle něj také mohlo to, zda neomezit výdaje politických stran na kampaně.

Kdo je kdo v kauze kolem SFŽP
Libor Michálek
Martin Knetig
Dušan Fibingr
Pavel Drobil
Ivan Langer
Petr Nečas
Radek John
Oldřich Martinů
Chronologický přehled aféry 

Transparency International nemá podle Lásky detailní informace o chystané vládní protikorupční strategii, kterou by měla vláda schvalovat ve středu. Z kusých informací nicméně plyne, že některá opatření jsou podle TI správná, jiná diskutabilní a další jsou jen proklamací, jak je nutné s něčím bojovat.

Nevládní organizace se podle svých představitelů na přípravě strategie nepodílela. Už v září totiž její členové odešli z orgánu ustaveného ministrem vnitra, který se měl na přípravě koncepce podílet. Nyní tvrdí, že i přes tuto roztržku s vnitrem se chce organizace nadále podílet na řešení korupce u nás, avšak nepotřebuje k tomu žádné institucionální zakotvení.

Představitelé TI také vyzvali občany, kteří mají jakékoliv poznatky o korupci, byť k tomu nemají důkazy, aby se obrátili na tuto organizaci. Podle jejího šéfa Davida Ondráčky pomohla organizace už v mnohých případech korupční jednání odhalit.