V osadě Jizerka teplota klesla na -27,9 stupně, v Šindelové bylo -24,8 stupně. Například na Fichtelbergu v Krušných horách ale meteorologové naměřili jen -4,6 stupně, na šumavském Grosser Arberu -4,9 stupně. Na Sněžce byla teplota -9,2 stupně.

Teploty se lišily podle terénu a množství oblačnosti. Studený vzduch se přesunul do údolí, chladněji bylo také na místech s jasnou oblohou.

Meteorologové před velkým mrazem varovali. Ten sužoval republiku už ve středu ráno. Čtvrteční teploty byly ještě nižší. [celá zpráva]

Rekordy na Plzeňsku

V Plzeňském kraji padl na několika místech regionální teplotní rekord pro 30. prosinec. V Konstantinových Lázních na Tachovsku naměřili meteorologové podle ČTK minus 23,2 stupně Celsia, v Chebu 22,5 stupně pod nulou. Dosavadní regionální teplotní rekord byl z Františkových Lázní z roku 1976, kdy rtuť v teploměru klesla na minus 22,4 stupně, informovala agentura.

V Ústeckém kraji se hůře dýchá, hrozí smogová situace

V Ústeckém kraji začíná lidi trápit opět smog. Ve čtvrtek brzy ráno bylo vydáno upozornění na možnost výskytu smogové situace. Na několika místech regionu byly překročeny limity polétavého prachu v ovzduší. Nejhorší situace je v Krupce na Teplicku, Teplicích a Lomu u Mostu. Kvůli inverzi je velké množství prachových částic i na dalších místech regionu.

„Upozorňujeme, že v nejbližších hodinách je možnost výskytu smogové situace pro znečišťující látku suspendované částice PM10 a vyhlášení signálu regulace,“ uvedl Pavel Sedlecký z Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Kraj žádá řidiče, aby situaci nezhoršovali

Meteorologové vydávají upozornění při překročení limitu 100 mikrogramů na metr krychlový. V Krupce byl limit překročen téměř dvojnásobně, množství polétavého prachu tam dosáhlo 196 mikrogramů na metr krychlový vzduchu.

Varování vydal kromě meteorologů i Ústecký kraj. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidé a malé děti by se podle něj neměli pokud možno pohybovat venku a měli by se vyhnout zvýšené fyzické zátěži. Podle mluvčího kraje Zdeňka Rytíře kraj požádal i řidiče, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích škodlivin.