Pro vyslání vojenských policistů se vyslovilo 110 ze 147 přítomných zákonodárců. Vládní strany při hlasování podpořili poslanci ODS. Proti pak hlasovalo 35 poslanců - všichni komunisté, tři lidovci a čtyři sociální demokraté. Vyslání vojáků do cizích států je věcí Parlamentu ČR a vlády, prezident návrh na jejich vyslání nepodepisuje.

Čeští vojenští policisté budou mimo jiné učit kolegy v Iráku střílet či vyšetřovat dopravní nehody. Policisté, kterým bude šéfovat Jiří Neubauer, velitel vojenské policie z Tábora, byli k odletu připraveni již předminulý pátek. Zdlouhavé projednávání ve Sněmovně však jejich odlet oddálilo. Ministerstvo obrany přitom předpokládalo, že všech 81 příslušníků kontingentu by v jihoirácké Šaíbě, asi 25 kilometrů od Basry, mělo být do 18. prosince.

Náklady na pobyt policistů - 250 mil. korun

Češi by měli dohlížet nad činností irácké policie, cvičit ji na akademii i na policejních stanicích a mají jistit britskou divizi, u které budou čeští vojáci umístěni. "Neměli by hledat ukryté zbraně, vpadávat do domů místních obyvatel nebo rozhánět demonstrace. To nemají v mandátu," prohlásil již dříve náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Vojenští policisté by měli v regionu Basra sloužit celý příští rok. Náklady na jejich pobyt armáda vyčíslila na 250 miliónů korun. "Předpokládáme, že rotace bude tříměsíční, vzhledem k tomu, jak jsou lidé v této oblasti exponováni," uvedl velitel české vojenské policie Oldřich Kubát. Dodal, že budou čtyřikrát rotovat s tím, že možná někteří půjdou dvakrát.

Itálie oplakávala své mrtvé

Ze své mise z Iráku se už nikdy domů nevrátí devatenáct italských policistů. Ti zemřeli během sebevražedného útoku ve městě Násiríja. Až do dvanáctého listopadu, kdy k atentátu došlo, přitom probíhala italská mise bez ztrát a vážnějších komplikací. Případ se stále vyšetřuje. 

Celkově v Iráku působí 2700 Italů, především ženistů, specialistů na odminování a 400 policistů - Řím je do Iráku vyslal letos v červnu v rámci operace Antický Babylón.