Zatím se mluví o zhruba 3800 výpovědích, jsou prý hlavně z klíčových oborů jako anesteziologie, chirurgie, interna a zobrazovací metody, takže některé nemocnice budou muset 1. března, až vyprší výpovědní lhůta, zastavit operace.

"Čísla zveřejníme, až bude všechno odesláno, nebudeme je dávat po částech," vysvětlil Engel. Narušení péče hrozí v 78 ze 190 nemocnic. Lékaři chtějí 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50 000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70 000 korun základního platu. Na splnění požadavku by bylo zapotřebí až šesti miliard korun. Zdravotnictví ročně spotřebuje téměř 290 miliard.

Ústupky prý nejsou možné 

Engel uvedl, že pokud má vyzvat lékaře, aby výpovědi stáhli, musejí být platové požadavky lékařů naplněny v plné výši. Ústupky už nejsou možné.

Akci vyhlásili odboráři v březnu, od poloviny září objíždějí s černobílou sanitou české a moravské nemocnice. Za celou tu dobu podle Engela nikdo z politiků na požadavky lékařů nereagoval a žádná zásadní jednání nesvolal. Podle pondělní informace tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví nejsou ohlášena žádná jednání s odboráři ani na tento týden.

Ministr Leoš Heger (TOP 09) vyzval lékaře, aby s výpovědí počkali a dali mu čas na nastartování reforem, které přesměrují peníze do platů. Už dříve zhodnotil jejich kampaň jako profesionálně vedenou, zároveň ale nátlak lékařů odmítl.

Heger čeká na počátek ledna, až se dozví přesné počty odcházejících lékařů i spektrum oborů a nemocnic. Je připraven pak s kraji projednat organizaci péče tak, aby pacienti nebyli ohroženi.

Sběrná místa 

Některé nemocnice by podle ministra mohly sloužit jen jako sběrná místa, kde by pacienti dostali první pohotovostní ošetření a sanity by je převezly do jiné nemocnice, kde je péče zajištěna. Část akutních nemocnic by se změnila na doléčovací ústavy.

Situaci by spolu s ministrem a hejtmany pak řešily vláda i bezpečnostní rada státu, k jejímu svolání v pondělí vyzval šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Engel odmítl ministrova slova o nátlaku. Řekl, že lékaři zveřejnili své požadavky téměř rok předtím, než by z nemocnic odešli. K informacím médií, že LOK-SČL za kampaň zaplatil agentuře Ewing PR 3,5 miliónu korun, uvedl, že "jsou to hausnumera". Přesnou částku odmítl sdělit. "Nikdo nás nesponzoruje, nikde jsme ty peníze neukradli, peníze jsou z odborových příspěvků," dodal.