Toto opatření schválilo vedení Ostravy minulý týden 16. prosince. Podle ostravské mluvčí Andrey Vojkovské budou autobusy, trolejbusy a tramvaje jezdit zhruba za dvě hodiny od vyhlášení signálu regulace, tedy od 17 hodin.

„Nejhorší situace je na Ostravsku a Karvinsku. Ve Věřňovicích jsou denní hodnoty polétavého prachu překročeny až pětinásobně. Měřicí stanice zde zaznamenala 266 mikrogramů na metr krychlový, přičemž denní limit je 50 mikrogramů na metr krychlový,“ sdělila Právu ostravská meteoroložka Eva Auxtová s tím, že na dalších pěti stanicích je překročení trojnásobné.

Takto vypadá Ostrava z věže Nové radnice při smogové situaci.

Takto vypadá Ostrava z věže Nové radnice při smogové situaci.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

„Nejpozději by se situace měla zlepšit v pátek, kdy přes Moravskoslezský kraj přejde studená fronta,“ doplnila Auxtová.

Demonstranti pozměnili propagační grafiku moravsko-slezské metropole.

Demonstranti nedávno protestovali proti smogu v Ostravě a pozměnili propagační grafiku moravsko-slezské metropole.

FOTO: Aleš Honus, Právo

Krajský úřad proto žádá podnikatele, aby minimalizovali vypouštění škodlivin do ovzduší, obrací se také na řidiče, aby nejezdili automobily, ale využili bezplatnou městskou dopravu.

Hlavně lidem starším, dětem a nemocným se doporučuje omezit pobyty venku, není vhodné venku sportovat, větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.