Že by o tom měla rozhodovat administrativa irácká, to nikoho ani nenapadlo. Kdo bude rozhodovat o budoucnosti lapeného diktátora? Na jednu stranu jeho zločiny přesahují Irák. Rozpoutal válku proti Íránu (Spojené státy k němu tehdy měly velmi přátelský vztah) a pokusil se anektovat sousední Kuvajt.

Do poslední chvíle svého vládnutí finančně podporoval vraždění Izraelců palestinskými atentátníky. Spojení s al-Kajdá či vlastnictví biologických zbraní Saddámovi nikdo nijak neprokázal, taky však definitivně nevyvrátil. Až potud se na diktátora můžeme dívat jako na podezřelého ze zločinů přesahujících Irák. Pravda ovšem je, že nejvíce se provinil proti vlastní zemi.

Těžko kdo spočítá, kolik vlastních spoluobčanů připravil o život: ve válkách, v hromadných popravách svých politických odpůrců, v protikurdských etnických čistkách, prováděných jedovatými plyny. Včerejšího diktátora by měl soudit irácký soud a žádný jiný. Zdá se to jasné, ale dosud není. Z Washingtonu se ozývají hlasy, že Saddám bude souzen "za irácké účasti". To mi nezní nejlépe: bylo-li smyslem koaličního tažení osvobodit Iráčany od Saddáma (poté, co Saddám jako mezinárodní hrozba ustoupil vývojem do pozadí), bylo by popřením onoho smyslu, kdyby diktátora nesoudil irácký soud.

Připouštím, že to může mít háček. Máme-li brát vážně úsilí koalice o demokratizaci země, musí to být soud řádný, objektivní, při němž obžalovaný musí mít možnost do krajnosti využívat svých práv. Nevím, zda rodící se irácká administrativa je dnes s to požadavky na takový soud splnit. Americká okupační správa v Iráku moudře pozastavila výkon trestu smrti v zemi. Platí však jen do konce června.

Z Iráku už jsme zaslechli "tak si Saddáma popravíme prvního července". To předjímání není dobré, i kdyby si diktátor smrt zasloužil desetkrát. Ostatně, nevylepšil by si tím Saddám svoji pověst u svých věrných, pošramocenou nedůstojným způsobem svého lapení? Dopadení Saddáma Husajna jistě koalici vyřešilo několik problémů. Je však možné, že nemálo jich současně přineslo.

PRÁVO 17. prosince 2003