Ve vedení SFŽP podle Drobila zuřila personální válka, v jejímž rámci na sebe zaměstnanci dokonce pořizovali nahrávky skrytými mikrofony z jednání s ministrem a snažili se takto pořízené záznamy využít ve svůj prospěch. Mimo to na sebe vzájemně podávali trestní oznámení.

„S okamžitou platností jsem ukončil poradenskou smlouvu s Martinem Knetigem, nařídil jsem kontrolu všech výběrových řízení a kontrolu nakládání s disponibilními finančními prostředky SFŽP,“ prohlásil Drobil.

„Vzhledem k podaným trestním oznámením jsem uložil všem zaměstnancům SFŽP poskytnout orgánům činným v trestním řízení veškerou potřebnou součinnost,“ dodal.

Bučilová, která v minulosti působila jako ředitelka SFŽP, pak dostala za úkol zajistit ve fondu forenzní audit.

Na otázku novinářů, zda po seznámení se s nahrávkami hodlá vyvodit i osobní odpovědnost, řekl Drobil, že jediné, co z toho vyvodil, byly již zmíněné personální změny. „Dva z těch tří jsem přivedl, a ty jsem také odvolal. Třetímu byla doporučena dovolená,“ řekl Drobil.

„Není možné, aby si tady někdo hrál na Jamese Bonda a lítal tady po Praze s nahrávkami. Nebudu spekulovat, já si na Jamese Bonda hrát nebudu,“ vysvětloval ministr.

Podle Drobilových informací vše začalo ve chvíli, kdy Michálek pojal podezření, že jeho náměstek překročil své kompetence při jednání s bankovními úřady. „Když jsem mu vytkl, že to má komunikovat se mnou, tak se mi omluvil, a celá situace se za měsíc opakovala znovu,“ řekl Drobil.

Michálek si podle Drobila pořídil nahrávku mezi ním a Knetigem, která měla navozovat dojem, že je Knetig zapleten do neprůhledného financování stran. Nahrávky měly být údajně pořízeny začátkem října.