Sněmovna novelu přijala ve znění, které má do určité míry posílit ochranu dat. Z některých registrů by tak mělo zmizet jméno jako jeden z identifikačních znaků. Do registru lidí, kteří se léčí z drogové závislosti za pomoci substitučních látek, má být možné vkládat data jen se souhlasem pacienta.

Ve sporu jde konkrétně o osud registrů onkologických pacientů, hospitalizovaných, rodiček, novorozenců, vrozených vad, potratů, cévní chirurgie, kardiochirurgie a kardiovaskulárních intervencí, kloubních náhrad, nemocí z povolání, lékařů, lékárníků, zubařů a také lidí, kteří se léčí z drogové závislosti za pomoci substitučních látek. Analýza dat slouží například k vývoji léčebných metod a přípravě preventivních programů. Některé z registrů jsou poměrně nové, jiné už fungují desítky let.

Registry zatím fungují na základě nižších právních předpisů, to však podle autorů novely nebude od ledna možné. Proto je prý třeba zmínit je přímo v zákoně. Poslanci dnes novelu sice schválili, Součková už ale nepočítá s tím, že by nabyla účinnosti ještě do konce roku.