"Ráno se ještě sejdeme s TOP 09 a Změnou pro Hradec a budeme jednat o dalším postupu. Myslím si, že by se vedení města mělo v úterý zvolit, ale v této situaci je obtížné něco předjímat," řekla Orgoníková. Lídr kandidátky HDK Zdeněk Fink, který by se měl v této široké koalici stát primátorem, řekl, že jednání ze strany ČSSD nebylo dobře vedeno. "Osobně si myslím, že měli velké požadavky," řekl Fink.

Hradec Králové nyní řídí náměstek primátora Vlastimil Ondráček z ČSSD, který byl zvolený do funkce tajnou volbou 22. listopadu a původní rada města. Primátor Otakar Divíšek (ODS) v letošních volbách již nekandidoval a na svůj post v listopadu rezignoval.

V Hradci Králové se nejprve na vytvoření středopravé koalice po volbách dohodli zástupci ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci a TOP 09. Tato koalice měla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 21 hlasů, jednání však opustila se svými čtyřmi mandáty TOP 09. Následně vznikla takzvaná Koalice dobré vůle, kterou vytvořila vítězná ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec, kteří měli 15 mandátů. Podporu jejich programu vyhlásili komunisté, kteří mají v zastupitelstvu pět hlasů.

Před čtyřmi roky volby v Hradci Králové jasně vyhrála ODS se ziskem nadpolovičních 19 mandátů. Na pravicové koalici s celkem 25 hlasy se pak ODS dohodla s Volbou pro město a HDK.