Celkový počet lékařů, kteří podají výpověď, oznámí LOK-SČL 20. prosince. Za tragický scénář pro české zdravotnictví by Heger (TOP 09) pokládal, kdyby výzvu podepsalo sedm tisíc ze 16 tisíc lékařů v celé ČR.

Péči by však podle něj i premiéra Petra Nečase (ODS) nenarušilo, kdyby odešly jen dva až tři tisíce lékařů. Do pondělí už ovšem výzvu podepsalo bezmála 4 200 doktorů.

Například nemocnice na Vysočině chce opustit 80 procent lékařů, některé nemocnice v Moravskoslezském kraji polovina. [celá zpráva]

Není jasné, zda půjdou do soukromého sektoru, pokusí se odejít do zahraničí nebo budou doufat, že je nemocnice zase vezme zpět.

Petiční akce dorazila do Prahy

Výzva Děkujeme, odcházíme v pondělí dorazila do Prahy, na setkání Lékařského odborového klubu - Sdružení českých lékařů (LOK-SČL) přišlo šest desítek lékařek a lékařů. Organizátoři petice, v níž se podepsaní zároveň zavazují do konce roku podat výpověď, očekávají, že se v hlavním městě k akci připojí i stovky doktorů.

Mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová řekla, že vedení zatím nechystá krizový plán, počká, kolik lékařů skutečně výpověď dá. To se dozví 29. prosince, pak má ještě dva měsíce čas na to, aby péči zorganizovalo a léčbu pacientům zajistilo.

Česká televize v pondělí informovala, že pojišťovny již nastínily, jak by se s masovým odlivem lékařů vypořádaly. Nezbývalo by prý než odebrat některým oddělením část peněz, místy by to mohlo vést i k jejich uzavření.

„Jestli to teď pojišťovny říkají, tak je to pouhé zastrašování. Ale lékaři nejsou tak hloupí, znají svoji sílu,“ prohlásil v ČT šéf lékařských odborů Milan Kubek. Ovšem to není tak jisté.

Mnozí lékaři jsou přesvědčeni, že po podání výpovědi budou moci opět nastoupit na svou bývalou pozici. Podle serveru idnes.cz jsou údajně svými nadřízenými ujišťováni, že vedení udělá vše pro to, aby své místo opět dostali. To potvrdil serveru i jeden z hlavních organizátorů kampaně Martin Engel.

Jenže lékaři, kteří se chtějí do akce zapojit, se musí zavázat nejen k podání výpovědi, ale i k tomu, že se ze solidarity k ostatním protestujícím na svou původní pozici nevrátí. Alespoň dokud nebudou splněny jejich požadavky, anebo se nedostanou do nějaké tíživé životní situace.

Mladí lékaři, které v tuzemsku většinou ještě neváže rodina, chtějí odejít do zahraničí. Jazykové školy hlásí o třetinu vyšší zájem lékařů o pokročilou zkoušku z němčiny. Velký ohlas měl také nedávný veletrh, který nabízel práci na klinikách v Německu a Rakousku.

Podle LOK-SČL ale většina lékařů chce zůstat v Česku, výpovědi mají jen dotlačit politiky, aby výdaje na zdravotnictví stouply a přesměrovaly se tak, aby zbylo víc na platy. Engel věří, že politici zareagují a začnou s lékaři jednat, aby jim vytvořili příznivější podmínky pro práci.