Poté, co na situaci upozornilo středeční Právo , začali politici bleskově jednat. [celá zpráva]

Už včera se nečekaně sešel organizační výbor Senátu, který pověřil šéfa komory Milana Štěcha (ČSSD) svoláním schůze ještě do konce roku tak, aby zákon o platech mohl být schválen a začal platit hned od začátku příštího roku. Ještě začátkem týdne počítali senátoři s další schůzí až v polovině ledna.

„Mám pověření svolat schůzi, jakmile zákon přijde ze Sněmovny,“ potvrdil Právu Štěch s tím, že nechtěl konkretizovat, kdy by to mohlo být. Pouze uvedl, že podle předběžných informací by mohl návrh z dolní komory doputovat už dnes, tedy ihned poté, co ho schválí poslanci.

Štěch v pátek na ČT řekl, že udělá vše pro to, aby zákon vešel v platnost včas.

Předpokládá se proto, že senátoři by se měli sejít 16. prosince. Otázkou je, zda budou chtít zákon nějak měnit a posílat zpět poslancům.

Pokud by to přece jen udělali, Sněmovna by mohla o zákonu znovu hlasovat 21. prosince, kdy se má zabývat dalším vráceným zákonem ze Senátu, a to fotovoltaikou. Pak už by přišel na řadu jen prezident se svým podpisem a vytištěním zákona ve Sbírce zákonů, což je podmínkou pro jeho platnost.

K urychlenému přijetí zákona včera vyzvali Senát koaliční poslanci. Pokud to senátoři neudělají, nesou podle poslanců ODS, TOP 09VV plnou odpovědnost za to, že platy špiček v lednu skokově vzrostou.