Návrh na zamítnutí ústavní normy sociální demokracie podala ODS. Sněmovna nevyslyšela volání poslanců ČSSD po tom, aby se o předloze debatovalo ve výborech a dospělo se k její kompromisní podobě.

Prezident nemůže být kašpárek na niti

Koaliční poslanci poukazovali na to, že ústavní novela vede k oslabení prezidentových pravomocí. Vadilo jim také, že by byl odvolatelný ve všelidovém hlasování. "Prezident bude podle tohoto návrhu takový kašpárek na niti," uvedl Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové).

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) je vládní návrh připraven a je v připomínkovém řízení. "Na půdu Sněmovny by se mohl dostat začátkem příštího roku," řekl.

Sociální demokraté se podivovali nad tím, že koalice už při přípravě předlohy o ní s ČSSD nejednala. "Nedovedu si představit, že pouze změníme Ústavu. Mohlo by zůstat jen u toho a zklamali bychom všechny, kdo se na přímou volbu těší," podotkl Jeroným Tejc (ČSSD).

Norma neprošla již před volbami

Návrh ČSSD byl prakticky totožný s tím, který sociální demokracie neprosadila na poslední předvolební schůzi Sněmovny v květnu. Prezidenta měli volit všichni lidé s volebním právem. Kandidáta mohlo navrhnout 40 poslanců, 17 senátorů nebo 50 000 občanů. Volba se předpokládala dvoukolová. Případné třetí kolo se mělo konat v případě rovnosti hlasů v kole druhém.

Předloha také zpřesňovala možnost stíhat prezidenta pro velezradu na základě žaloby Senátu k Ústavnímu soudu. Mohla ji podle předlohy podat i Sněmovna, pokud by prezident porušil ústavní pořádek. Imunitu měla mít hlava státu jen ve funkčním období, ne doživotně. Prezident by mohl být také odvolatelný v hlasování voličů, pokud by se na tom ale shodl parlament. Pokud by odvolán nebyl, měla mít hlava státu právo rozpustit Sněmovnu. Předloha upravovala i prezidentovy pravomoci.