Svědci, kteří se rekrutovali převážně z řad bezdomovců a sociálně slabých obyvatel města, u soudu vypověděli, že za vhození lístku s předem označenou kandidátkou SOS pro Český Těšín inkasovali od neznámých lidí až 700 korun. Kandidátka, jejímž lídrem byl bývalý spolupracovník StB Marian Kuś, tak ve volbách získala šest míst v 27členném zastupitelstvu. Kupčení s hlasy se stále zabývá i policie.

„Nyní čekáme na rozhodnutí Ústavního soudu. Až potom můžeme dostat od krajského soudu výpovědi svědků,“ uvedla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Kandidátku chtěla strana zrušit

Celostátní vedení Strany pro otevřenou společnost (SOS) nejprve chtělo českotěšínskou kandidátku pro opakované hlasování zrušit. Podle místopředsedkyně SOS Pavly Brady tak ale učinit nemůže. Komplikací totiž je to, že se neopakují volby, ale jen hlasování.

Opakované hlasování ve volbách do českotěšínského zastupitelstva se uskuteční v sobotu 8. ledna od 7 do 22 hodin. Hlasování se bude opakovat ve všech okrscích města a lidé budou moci opět vybírat z 12 kandidujících subjektů.

Ve zrušených volbách v Českém Těšíně vyhrála ČSSD, která získala sedm míst v zastupitelstvu. Za ní se šesti mandáty skončilo SOS pro Český Těšín a KDU-ČSL. Pět mandátů dostal od voličů ODS, dvě místa v zastupitelstvu připadly KSČM a jedno získali Nestraníci.