Rudolf Kovařík, pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) z místní klimatologické stanice konstatoval, že páteční ranní teplota sice překonala čtvrteční, když teploměr ukázal minus 16,2 stupně Celsia, odpoledne ale vyšplhala až k sedmi pod nulou. O polárním dnu tak nebylo možné mluvit, řekl Kovařík.

Polární dny jsou podle něho typické spíše pro leden či únor. Aby přišel v úvodu prosince je výjimečné, poznamenal. "Zvláště v nadmořské výšce asi 600 metrů, v jaké je Šindelová. Velkou sérii polárních dnů pamatuji v roce 1976, kdy trvaly od 20. do 31. prosince. To bylo odpoledne i 25 stupňů pod nulou," poznamenal.

Teploty ráno klesly i na -20 stupňů, na Moravě opět hustě sněží

V noci na pátek padaly na řadě míst ČR teplotní rekordy. Podle mluvčího ČHMÚ Petra Dvořáka byly dosavadní rekordní zápisy překonány na třetině až čtvrtině stanic. Nejčastěji byly nejnižší teploty mezi -12 a -20 stupni Celsia, na některých místech však bylo dokonce přes -20. Vůbec nejchladněji bylo v pátek v Doksanech (-22,8 stupně).

Mrazy by podle Dvořáka měly postupně polevovat, v pondělí a úterý by se znovu mohlo objevit občasné sněžení, byť již v menší míře než v posledních dnech.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Rozmary počasí - voda zaplavila historické centrum Benátek (Reuters/Stream)