„Nepředpokládá se tedy, že zavedení nového způsobu volby povede ke zvolení kandidáta, který před zavedením přímé volby prezidenta již vyčerpal svá dvě funkční období,“ stojí v důvodové zprávě ústavní změny. Koalice ODS, TOP 09VV chtějí změnu prosadit příští rok, aby obyvatelé ČR mohli volit prezidenta již počátkem roku 2013. Ve Sněmovně k tomu potřebují i souhlas dvou opozičních poslanců a Senátu, kde má soc. dem. většinu.

Ve hře jsou celkem tři varianty volby - jednokolová, dvoukolová jako při volbách do Senátu a dvoukolová, kam do případného druhého kola mohou postoupit více jak dva kandidáti, za předpokladu, že se jim podaří získat alespoň 12,5 procenta hlasů.

Kandidát za 50 000 podpisů

Všechny možnosti počítají s tím, že by kromě 20 poslanců nebo 10 senátorů mohli prezidentského kandidáta navrhovat i občané za předpokladu, že se pod petici se jménem kandidáta podepíše 50 tisíc lidí. Přímá volba by podle předlohy měla platit od 1. října 2012.

Prezident by měl mít omezenou imunitu a hlavu státu nebude možná zadržet či stíhat za trestný čin, přestupek nebo jiný správní delikt nově pouze po dobu výkonu funkce.

Pravomoci prezidenta by podle návrhu také zůstaly stejné. Jedině v mezidobí, kdy by post hlavy státu nebyl obsazen, pravomoc vyhlašovat volby do Sněmovny by připadla předsedovi či předsedkyni Sněmovny. Novela počítá s tím, že volbu prezidenta by vyhlašoval šéf Senátu a do jeho rukou by hlava státu skládala slib.