Do generačního fondu by přispívali všichni občané, z něj by však kromě důchodů vyplácených v době výpadků příjmů z důvodu nepříznivého demografického vývoje dostávali peníze navíc jen lidé, kteří pracují a mají děti. Část by dostali ve formě porodného už při narození potomka, další peníze pak v pravidelných měsíčních přídavcích. Ti, kteří děti nemají, by tak v důsledku přispívali na důchody v ČR více než lidé s dětmi.

Současně by ale systém bránil dávat vyšší penze těm, kteří sice měli hodně dětí, v životě ale nepracovali a do fondu nic neodváděli.

„Při poklesu porodnosti je potřeba vytvářet rezervy pro posílení průběžného systému. Budeme vytvářet rezervu pro vyplácení důchodů pro generaci, která měla nižší porodnost. Z této rezervy mohou čerpat pouze rodiče, a pouze do výše, kterou do rezervního fondu vložili. Zamezíme tím zneužívání podpory lidmi, kteří nepracují a mají hodně dětí,“ prohlásil člen vlády za VV Vít Bárta.

Lidé by měli vědět, jaký budou mít důchod

VV by v rámci koaličního vyjednávání kývly na snížení povinných odvodů z nynějších 28 procent superhrubé mzdy na 23 procent, tak jak to v rámci příprav na penzijní reformu navrhla komise vedená Vladimírem Bezděkem, ale jen tehdy, pokud by se po všech změnách netenčil celkový objem prostředků v důchodovém systému.

„My se tomu nebráníme, pokud dojde k zachování celkového objemu peněz,“ řekl Bárta. Véčkaři podle něj zcela respektují vedoucí roli ministerstva práce a sociálních věcí v přípravě důchodové reformy, například zvyšování DPH u potravin je ale podle Bárty „velmi senzitivní téma“. Podle návrhu Bezděkovy komise, který podporuje i ministerstvo financí, by propad příjmů v systému měla krýt jednotná sazba DPH ve výši 19 procent. To by se ovšem nejspíš vedlo ke zdražení většiny potravin a služeb.

Podle plánu VV by mělo tempo zvyšování průměrného věku dožití odpovídat i rychlosti zvyšování věku odchodu do důchodu. Nemělo by se tak ale dít kvůli úsporám.

Jednou z priorit je rovněž zavedení informačního systému, díky němuž by si občan mohl rychle a snadno zjistit, na jaký důchod má nárok a rok jeho vzniku.