Změna zákona o dani na podporu stavebního spoření se nelíbila sněmovní opozici, sociální demokraté avizovali, že zákon napadnou u Ústavního soudu. Podle ČSSD je to v rozporu s pravidlem retroaktivity. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však tvrdí, že ve smlouvách se na zvýšení daně pamatuje. Opozice se chce u Ústavního soudu ohradit proti vyhlášení stavu legislativní nouze, díky němuž byla opatření rychle schválena.

Zásadní změnou v sociální oblasti se týká například porodného. Nárok na porodné budou mít ženy pouze za první narozené dítě, pokud příjem jejich rodiny nepřesáhne 2,4násobek životního minima.

Změna v rodičovské i nemocenské

Další změny nastanou v pobírání rodičovského příspěvku. Jeho celková výše bude limitována 216 000 korunami. Tato suma se pak rozdělí počtem měsíců, po které bude chtít rodič zůstat doma. Limity rodičovské zůstanou stejné jako v současnosti, nejkratší bude dva roky, nejdelší čtyři roky. Kromě toho by měl být snížen také příspěvek na péči v prvním stupni ze 2000 na 800 korun.

Čtěte také: Sněmovna schválila škrty v sociální oblasti a zvýšení daní

Balíček počítá také s novými pravidly pro poskytování nemocenské. Ta by se měla vyplácet až od 22. dne nemoci. Do té doby budou zaměstnavatelé platit svým zaměstnancům náhradu mzdy. V současnosti ji vyplácejí pouze do 14. dne nemoci. Novela také upravuje výši nemocenské. V minulosti činila do 30. dne pracovní neschopnosti 60 procent denního vyměřovacího základu, od 31. až do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti 66 procent, a poté 72 procent.

Součástí balíčku v sociální oblasti jsou i změny v odměňování státních zaměstnanců, kvůli kterým vyhlásili odboráři na 8. prosince stávku.

Prezident si schválil nižší plat

Klaus svým podpisem také stvrdil snížení státních příspěvků za mandáty v parlamentu a krajských zastupitelstvech o pět procent. Tímto opatřením chtěla vláda snížit výdaje státu o více než 21 miliónů korun. Opozice proti tomu brojila s tím, že se jedná o zanedbatelnou částku v rozpočtu a politikové se kvůli tomu budou více vázat na sponzory. Podle vlády to je však gesto solidarity s ostatními organizacemi, jejichž příspěvky stát snižuje.

Klaus rovněž posvětil zdanění svého platu i náhrad včetně náhrad poslanců. V rámci balíčku schválil i tzv. povodňovou daň ve výši sta korun. V platnost vstoupí také vládní novela obsahující například konec daňového osvobození solárních zdrojů energie.

Cílem těchto změn jsou úspory ve státním rozpočtu, aby jeho schodek nepřesáhl 135 miliard korun.