Členové rady podle této normy mimo jiné nesmějí zastávat funkci v politických stranách a hnutích, společenských organizacích a sdruženích ani občanských iniciativách. Nesmějí také při výkonu své funkce v radě jménem těchto organizací vystupovat nebo působit v jejich prospěch.

Binar přitom podle Plevy v médiích prohlásil, že v radě je proto, aby hájil zájmy Obce spisovatelů. Proti tomu se Binar brání. "Jsem předsedou Obce spisovatelů a jako takový jsem byl do Rady České televize zvolen. Tak proč na to nepřišli tenkrát? Nevidím nikde střet zájmů. Jak Obci spisovatelů, tak České televizi jde přece o jedno - o českou kulturu. Jdeme ruku v ruce," řekl Binar, jehož do rady nominovalo České centrum PEN klubu. Sněmovna ho zvolila letos v květnu.

Ani předseda rady ČT Jan Mrzena nemyslí, že by Binar prosazoval něčí zájmy. "Nikdy jsem nezaregistroval, že by kolega Binar jednal v zájmu nějakých konkrétních úzkých skupin. Jednal jako všichni ostatní členové rady velmi korektně, je to pracovitý kolega," uvedl Mrzena. Rozhodnutí o odvolání Binara ale nechá na poslancích, kteří členy rady volí i odvolávají.