Premiér Petr Nečas (ODS) trvá na tom, že komunální politika by neměla vládní spolupráci nijak ovlivnit.

Schwarzenberg reagoval na to, že v mnoha velkých městech včetně Prahy utvořily koalici ODS a ČSSD a také na to, že TOP 09 nezíská v Senátu místopředsedu. To podle Schwarzenberga naznačuje, že "to mezi stranami bude velice tvrdé".

"Bude-li dole delší pnutí a nevraživost, tak to také bude mít vliv na vládu, víc k tomu teď nemohu říct," uvedl bez bližších podrobností. Důvod k personálním změnám v kabinetu v současnosti ale nevidí.

Nečas: Nikdy tomu tak v minulosti nebylo

Nečas míní, že komunální koalice vládní spolupráci neovlivní. "Nikdy tomu tak v minulosti nebylo. V letošním roce bylo koalic s účastí ODS a ČSSD uzavíráno méně než v letech 2002 a 2006. Zároveň v desítkách měst nad 10.000 obyvatel byly vytvořeny koalice s účastí TOP 09 s ČSSD, a to i bez účasti ODS a nehodláme z toho dělat žádné ukvapené závěry na celostátní úrovni," sdělil Nečas.

Zopakoval, že poměry na vládní úrovni jsou dány květnovým výsledkem voleb do Sněmovny, koaliční smlouvou a vládním programovým prohlášením. "Výsledky koaličních jednání na komunální úrovni s tím nepohnou ani o milimetr. Pokud budeme postupovat odpovědně a profesionálně, na vládní úrovni nic nehrozí," uvedl.

Nečas už před říjnovými volbami absolvoval sérii mediálních přestřelek na různá témata s místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Schwarzenberg to tehdy přičítal předvolební atmosféře, v níž spolu obě pravicové strany soupeřily.

Napětí mezi ODS a TOP 09 se ale po volbách ještě zvýšilo, především kvůli vyjednávání o pražské radnici. Přestože volby v Praze vyhrála TOP 09 a ODS skončila druhá, jejich pražští zástupci společnou řeč nenašli a ODS nakonec koalici vyjednala s ČSSD.

Stalo se tak proti vůli Nečase, což jeho pozici podle některých spekulací oslabí. Lídři TOP 09 premiérovi vyčetli, že se do jednání více nevložil a nedokázal prosadit spojenectví ODS a TOP 09 i v hlavním městě.